Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowego wicemarszałka na razie nie będzie

Marek Bogusławski, wbrew oczekiwaniom nie został wybrany na drugiego wicemarszałka województwa świętokrzyskiego. Do takiej sytuacji dążyli radni PSL. Najpierw próbowali wykreślić punkt o głosowaniu z porządku obrad, a później nie zgodzili się na kandydaturę Marka Bogusławskiego. Radnym nie udało się ostatecznie zebrać większości wystarczającej do powołania wicemarszałka.

Autor: Izabela Mortas

10.12.2019 08:57 / Aktualizacja 10.12.2019 11:46

image Na zdjęciu: Marek Bogusławski Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Z wnioskiem o wykreślenie z porządku obrad punktu dotyczącego wyboru wystąpił Andrzej Swajda, przewodniczący klubu PSL w sejmiku. Argumentował to niedostosowaniem przepisów do wprowadzenia statusu wicemarszałka. Większość radnych nie zgodziła się jednak na wykreślenie punktu z porządku obrad.

Podczas sesji, kandydaturę Marka Bogusławskiego zgłosił marszałek Andrzej Bętkowski. Odniósł się także do zastrzeżeń radnych PSL. Wyjaśnił, że zasięgnął opinii prawnej i procedura, którą realizuje sejmik jest zgodna z prawem. Jak komentował jeszcze przed rozpoczęciem sesji, po dyskusjach w klubie radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają większość w sejmiku, wybór Marka Bogusławskiego powinien być formalnością.

- Jest to doświadczony samorządowiec i osoba, która przez rok pracy w zarządzie województwa pokazała, że działa aktywnie i z zaangażowaniem, zwłaszcza w zarządzanej dziedzinie, czyli służbie zdrowia – ocenia marszałek.

Przed głosowaniem ponownie wystąpił Andrzej Swajda. W imieniu radnych PSL sprzeciwił się kandydaturze Marka Bogusławskiego. Tłumaczył, że został on odwołany ze składu zarządu na poprzedniej sesji, a według przepisów, jak mówił, na nowego członka zarządu należy wybrać inną osobę, co dyskwalifikuje Bogusławskiego jako kandydata na wicemarszałka.

W tajnym głosowaniu wzięli udział wszyscy obecni radni – 27 osób. Za wyborem Marka Bogusławskiego na wicemarszałka głosowało 12 radnych, a 13 było przeciw. Dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Radni już po raz drugi głosowali w sprawie powołania drugiego wicemarszałka. Wybór ten miał nastąpić podczas poprzedniej sesji sejmiku, ale radni nie byli jednomyślni. Kandydatura Marka Bogusławskiego, członka zarządu województwa nie otrzymała wtedy wymaganej większości głosów.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sejmik Województwa sesja RK Kielce Marek Bogusławski
other news

Podobne wiadomości

Marek Bogusławski odwołany z funkcji członka zarządu

Marek Bogusławski odwołany z funkcji członka zarządu