Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kamień, jak kapsuła czasu. Nowa wystawa w „Tycjanie”

„Czasoprzestrzeń kamieni” – to tytuł najnowszej wystawy w „Tycjanie” – galerii kieleckiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Można na niej zobaczyć prace kielczanki, artystki i pedagog, Oliwii Hildebrandt. Wystawa potrwa do 18 grudnia.

Autor: Dorota Klusek

05.12.2019 21:49

image 05.12.2019 Kielce. Wernisaż wystawy prac Oliwii Hildebrandt "Czasoprzestrzeń kamieni" w galerii Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kieleckiego Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na początku była fascynacja prawdziwymi kamieniami, które artystka przywoziła z różnych, dalszych i bliższych wypraw. Mówi, że każdy kamień jest niezwykły.

- Ja je nazywam kapsułami czasu. Jest to jakaś naturalna materia zamknięta w tej przestrzeni kamienia, która przez trwanie, wieczność, ponadczasowość, jest jakimś komunikatem w przeszłości – zaznacza.

Oliwia Hildebrandt podkreśla, że kamienie są inspirujące także ze względu na swoją symbolikę.

- Jak zajrzymy do „Słownika symboli” Władysława Kopalińskiego, to bardzo dużo miejsca zajmuje kamień i to, co oznacza. A ma skrajne znaczenia. Może symbolizować trwanie, wieczność, upływ czasu, ruch, zbawienie, coś, co jest piękne, niepowtarzalne, choć jednocześnie może być symbolem martwoty, braku ruchu. Czyli mamy zaprzeczenie – dodaje.

Na wystawie w Galerii Tycjan artystka połączyła dwa swoje cykle. Pierwszy, malarski, wykonany w różnych technikach jest fragmentem jej pracy doktorskiej, zatytułowanej „Kamień jako symbol, obraz i zapis czasu”. Drugi – to tak zwane transparencje, wykonane w technice malarstwa digitalnego, czyli przy użyciu programu komputerowego.

Kurator wystawy, Rafał Urbański przekonuje, że warto zobaczyć te prace, jak również inne prezentowane w Galerii Tycjan. - Pokazują one ogromną różnorodność kieleckiego środowiska artystycznego – dodał.

Wernisaż miał wyjątkowy charakter, ponieważ był to ostatnia w tym roku wystawa w „Tycjanie”. Kolejna odbędzie się dopiero w lutym 2020 roku.

Podczas spotkania Rafał Urbański przypomniał o trwającej zbiórce pieniędzy na leczenie kieleckiego artysty plastyka, Kazimierza Kieliana, który zmaga się z ciężką chorobą.

Puszki ustawione są w czterech miejscach w Kielcach: w „Tycjanie”, w Biurze Wystaw Artystycznych, Teatrze imienia Stefana Żeromskiego oraz w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych. Pieniądze można także przelać na konto: „Fundacja Kochaj mnie…Po prostu” /nr konta: 95 1240 1372 1111 0010 6238 8163/ Bank PEKAO S.A. /z dopiskiem: „Pomoc dla Kazimierza Kieliana”.

Oliwia Hildebrandt - artysta, pedagog, doktor sztuki Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ukończyła Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie – dyplom w zakresie edukacji artystycznej, specjalizacja grafika warsztatowa. Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki i mix-media. Swoją twórczość i pracę artystyczną łączy z pracą pedagogiczną, edukacyjną oraz promocją kultury i sztuki.

Galeria zdjęć Kielce. Wernisaż wystawy prac Oliwii Hildebrandt "Czasoprzestrzeń kamieni" (05.12.2019) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kielce Związek Polskich Artystów Plastyków Galeria Tycjan Oliwia Hildebrandt
other news

Podobne wiadomości

Szczęście pisane obrazami. „Pejzaże wewnętrzne” w Galerii Tycjan

Szczęście pisane obrazami. „Pejzaże wewnętrzne” w Galerii Tycjan

Motyw przemijania na obrazach Kazimierza Kieliana w Galerii Tycjan

Motyw przemijania na obrazach Kazimierza Kieliana w Galerii Tycjan

Malarstwo, rysunek i grafika - wernisaż studentów ISP w galerii Tycjan

Malarstwo, rysunek i grafika - wernisaż studentów ISP w galerii Tycjan