Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rak trzustki to groźny nowotwór, ale występuje rzadko

Rak trzustki zajmuje piąte miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Stanach Zjednoczonych. W Polsce notuje się około 2,5 tys. zachorowań rocznie. O raku trzustki w „Czasie dla zdrowia” rozmawialiśmy z dr Jackiem Paluchem, gastroenterologiem ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Autor: Iwona Murawska

04.12.2019 14:52

image Kielce. 04.12.2019. Dr Jacek Paluch, gastroenterolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

- Panie doktorze, w Polsce co roku na raka trzustki zapada około 2,5 tys. osób. Ta liczba może przerażać.

Te dane faktycznie nie napawają optymizmem, ale tak naprawdę to jest rzadki nowotwór. Jeżeli chodzi o statystki, to jest na 13 miejscu jeżeli chodzi o zachorowanie. Dla porównania rak żołądka jest na miejscu 8 (około 5 tys. zachorowań rocznie).

- Kto jest narażony na zachorowanie?

Dwa razy częściej chorują mężczyźni, bo to oni częściej palą papierosy i piją alkohol, a to czynniki sprzyjające zachorowaniu na raka trzustki. Tylko w 10 proc. występuje genetycznie.  

- Jakie są objawy raka trzustki?

Bardzo niespecyficzne. Pojawiają się niestety w momencie, gdy ten nowotwór jest już bardzo zaawansowany. To utrata masy ciała, bóle w jamie brzusznej, wzdęcia, nudności, biegunki, brak apetytu, żółtaczka i osłabienie. Natomiast we wczesnym stadium choroby nie ma żadnych objawów. Dlatego raz do roku zalecam wykonywanie badania USG.

- Jak się leczy tę chorobę?

Rak trzustki, to niestety choroba bardzo trudna do wyleczenia z powodu tego, że zbyt późno go wykrywamy. W tym nowotworze stosujemy leczenie chirurgiczne. Jednak tę metodę możemy zastosować tylko u 20 – 30 proc. pacjentów. Stosujemy też chemioterapię. Tak naprawdę jedyna szansa wyleczenie, to jest znalezienie bardzo małej zmiany nowotworowej i wczesna operacja.

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Czas dla zdrowia
icon-comment

Skomentuj ten wpis