Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Na Bocianku będą uczyć się gry w bilard. To pierwszy taki ośrodek w Polsce

W Szkole Podstawowej nr 1 imienia Stanisława Staszica w Kielcach odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego w kraju szkolnego ośrodka sportu bilardowego, który ma być przyczynkiem do powstania, również pierwszej w Polsce, klasy sportowej o profilu bilardowym.

Autor: Jakub Rożek

04.12.2019 13:39

image 04.12.2019 Kielce. Otwarcie ośrodka szkolenia bilardowego w SP nr 1 na Bocianku. Na zdjęciu: Wiktor Wicha - uczeń Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

- Do ministerstwa sportu trafił już nasz plan powstania klasy bilardowej. Czekamy teraz na akceptację i chcemy wystartować z naborem tak, by od przyszłego roku szkolnego taka klasa już działała - powiedział w rozmowie z Radiem Kielce prezes Polskiego Związku Bilardowego Grzegorz Kędzierski. Jest to plan ośmioletni, a więc uczniowie mieliby rozszerzone zajęcia bilardowe już od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

- Chcemy wykorzystać potencjał sportu bilardowego w kształceniu dzieci - podkreśla dyrektor szkoły Żaneta Szczepaniak. - To inicjatywa bez precedensu w naszym kraju. Wierzę, że dzięki pomocy wielu środowisk uda nam się utworzyć pierwszą w Polsce klasę sportową o profilu bilardowym. Instruktorzy już są przeszkoleni przez trenerów. Mamy również dwa profesjonalne stoły bilardowe - powiedziała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kielcach Żaneta Szczepaniak.

Inicjatywę popiera również świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik. - Trzymam kciuki za tę inicjatywę. Wiemy, że każdy sport kształtuje, a bilard uczy nas przede wszystkim cierpliwości, taktyki, przewidywania i logicznego myślenia. Przy stole trzeba umieć wykorzystać również wiedzę z zakresu fizyki i geometrii. Dzieci zatem na pewno wiele skorzystają grając w bilard - podkreślił świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.

Jeżeli ministerstwo sportu zaakceptuje  plan nauczania to w przyszłym roku odbędzie się nabór do klasy sportowej. Uroczystą inaugurację szkolnego ośrodka bilardowego zakończył pokaz tricków bilardowych w wykonaniu 14-krotnego mistrza świata w tej specjalności Bogdana Wołkowskiego. 

Galeria zdjęć Kielce. Otwarcie ośrodka szkolenia bilardowego w SP nr 1 na Bocianku (04.12.2019) [Zdjęcia: 35]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

bilard Kazimierz Mądzik Ministerstwo Sportu i Turystyki RK Kielce Bogdan Wołkowski Grzegorz Kędzierski Szkoła Podstawowa nr 1 Żaneta Szczepaniak