Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pacjenci po przeszczepach mają łatwiej

Już 35 pacjentów korzysta z opieki poradni transplantacyjnej, która od roku działa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Są to osoby po przeszczepach nerek, w różnych okresach po zabiegu.

Autor: Iwona Murawska

04.12.2019 11:58

image Wojewódzki Szpital Zespolony Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak informuje Jacek Bicki, chirurg - transplantolog, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w szpitalu na Czarnowie, w poradni sprawdzany jest aktualny stan zdrowia osób po przeszczepach nerek.

- Staramy się wykonywać pełną diagnostykę, a więc badania kontrolne krwi, badanie USG, ocenę przeszczepionej nerki, ale również badanie wirusologiczne, ponieważ czasami chorzy zapadają na infekcje wirusowe, które mogą się również przyczyniać do uszkodzenia przeszczepionego narządu – wyjaśnia dr Jacek Bicki.

Jeżeli istnieje potrzeba, lekarze wykonują kolonoskopię i gastroskopię, jak również biopsję przeszczepionego narządu.

Jednym z pacjentów poradni transplantacyjnej jest pan Tadeusz, który 6,5 roku temu przeszedł przeszczep obydwu nerek. Jak mówi, otworzenie poradni w Kielcach jest dla niego bardzo dużym ułatwieniem.

- Przeszczep odbył się w szpitalu w Lublinie i tam się leczyłem przez 6 lat. To było dla mnie bardzo uciążliwe i ze względów finansowych i czasu, bo wyjeżdżałem nad ranem, a w do domu wracałem dopiero wieczorem. Teraz poradnia jest w Kielcach, więc te problemy zniknęły – dodał pan Tadeusz.  

Otwarcie poradni transplantacyjnej jest pierwszym krokiem do tego, by w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach powstał pierwszy w regionie ośrodek, w którym będą wykonywane przeszczepy nerek.

Procedury związane z utworzeniem ośrodka są już mocno zaawansowane. Poltransplant, na podstawie opinii Krajowej Rady Transplantacyjnej, wystąpił do Ministerstwa Zdrowia o pozwolenie na rozpoczęcie działalności ośrodka. Trwają rozmowy na temat finansowania nowych procedur.
W pierwszym okresie działalności, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym możliwe będzie wykonywanie około 20 przeszczepów nerek rocznie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzki Szpital Zespolony przeszczep Ministerstwo Zdrowia RK Kielce poradnia transplantacyjna Poltransplant Jacek Bicki
other news

Podobne wiadomości

Przeszczepy nerek w planach lekarzy z UJK

Przeszczepy nerek w planach lekarzy z UJK

Przed 50 laty odbył się pierwszy w Polsce przeszczep nerki

Przed 50 laty odbył się pierwszy w Polsce przeszczep nerki

Kolejne udane przeszczepy w ŚCO

Kolejne udane przeszczepy w ŚCO

ŚCO będzie wykonywać autologiczne przeszczepy szpiku

ŚCO będzie wykonywać autologiczne przeszczepy szpiku