Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Utalentowana młodzież odebrała stypendia Grand

Sześcioro utalentowanych mieszkańców Świętokrzyskiego otrzymało stypendia Grand. W tym gronie było aż pięcioro uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach. Uroczystość odbyła się we wtorek wieczorem w Hotelu Best Western Grand Hotel. Uświetnił ją występ młodych artystów.

Autor: Dorota Klusek

03.12.2019 07:14 / Aktualizacja 03.12.2019 20:48

image 03.12.2019 Kielce. Best Western Grand Hotel. Stypendia programu Grand 2019/2020. Stypendium dla Gabrieli Chrząszcz (z prawej) wręczają Jolanta Turalska - prezes Stowarzyszenia Świętokrzyski Fundusz Lokalny, Piotr Dwurnik - Best Western Grand Hotel i Katarzyna Szymczyk - wicedyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Stypendia Grand są przyznawane już od sześciu lat. Pozyskiwaniem środków na ten cel zajmuje się Stowarzyszenie Świętokrzyski Fundusz Lokalny we współpracy z hotelem Grand. Jak wyjaśniła Sylwia Gralec, wiceprezes stowarzyszenia, jest to program utworzony specjalnie z myślą o utalentowanych młodych osobach ze świętokrzyskiej ziemi.

- Młodzieży uzdolnionej zarówno w kierunkach ścisłych, jak i artystycznych. Mamy bardzo wielu stypendystów z kieleckiej szkoły muzycznej - zaznaczyła.

To właśnie oni, młodzi uczniowie z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach tym razem dominowali wśród laureatów stypendiów Grand. Jednym z nagrodzonych był 17-letni Jan Markowski. Uczy się grać na gitarze klasycznej. Przyznał, że trafił na ten instrument za sprawą rodziców.

- Oni zauważyli, że mam muzyczny słuch i zapisali mnie do tej właśnie szkoły, a gitara była między innymi dlatego, że to instrument łatwy do transportu. Potem odkryłem, że to jest właśnie to - wspominał.

Do swoich najbardziej znaczących sukcesów zalicza zdobycie trzeciego miejsca podczas konkursu gitarowego w Niemczech w Weimarze.

Janek, jak i pozostali uczniowie, otrzymał stypendium w wysokości 4 tys. zł. Przyznał, że to dla niego cenne wyróżnienie.

- Motywacja do dalszej pracy, ale też potwierdzenie tego, że wybrałem dobry kierunek - wyjaśnił.

Z kolei Eryk Parchański, młody pianista powiedział, że pieniądze te wykorzysta na dalszy rozwój.

- Przeznaczę je, aby wzbogacić swoją wiedzę i umiejętności, czyli na udział w międzynarodowych kursach pianistycznych w kraju i za granicą - mówił.

Katarzyna Szymczyk, wicedyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach zwróciła uwagę, że każda pomoc, zwłaszcza finansowa jest ważna, bo wykształcenie profesjonalnego muzyka kosztuje. Cieszyła się też, że młodzież mogła zaprezentować swoje umiejętności podczas koncertu. Dodała, że to kolejny już wytęp jej uczniów w Best Western Grand Hotelu.

- Od pewnego czasu jest tutaj fortepian, dzięki czemu koncerty mogą się odbywać w sposób profesjonalny. Cieszymy się, że jest kolejne miejsce, gdzie nasi uzdolnieni, młodzi artyści mogą występować i zaprezentować swój talent - powiedziała.

Młodzi artyści wykonali między innymi utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Antonio Vivaldiego oraz kompozycje jazzowe.

 

STYPENDYŚCI PROGRAM GRAND 2019/2020:

Gabriela Chrząszcz - ma 11 lat, mieszka w Kielcach, uczy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Jej starsza siostra gra na skrzypcach, więc i ona chciała zdawać do szkoły muzycznej. Gra na oboju.

Jan Markowski - ma 17 lat, mieszka w Skarżysku-Kamiennej, uczy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Interesuje się muzyką klasyczna, zwłaszcza gitarową. Gra na gitarze klasycznej, ale też śpiewa.

Julia Emilia Niedzielska - ma 15 lat, mieszka w Kielcach, uczy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Gra na fortepianie, zaczęła również komponować.

Eryk Parchański - ma 17 lat, mieszka w Kielcach, uczy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Interesuje się muzyką klasyczną, głównie fortepianową. Przyznał, że miłość do fortepianu, na którym gra zaszczepiła w nim jego mama.

Julia Szczakowska - ma 13 lat, mieszka w Kielcach, uczy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach gry na skrzypcach i na fortepianie. Na skrzypcach zaczęła grać, gdy miała cztery lata. Interesuje się też informatyką.

Tomasz Szołdra - ma 23 lata, mieszka w miejscowości Kamionki (gmina Łączna). Studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku fizyka teoretyczna w ramach Międzywydziałowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (zajęcia na nich odbywają się w języku angielskim).

Galeria zdjęć Kielce. Best Western Grand Hotel. Stypendia programu Grand 2019/2020 (03.12.2019) [Zdjęcia: 12]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Świętokrzyski Fundusz Lokalny RK Kielce Zespół Szkół Muzycznych hotel Grand Best Western koncert stypendystów
other news

Podobne wiadomości

Koncert Mafii z nowym wokalistą w Radiu Kielce

Koncert Mafii z nowym wokalistą w Radiu Kielce

Wołosatki kończą 45 lat. W prezencie na urodziny koncert i płyta

Wołosatki kończą 45 lat. W prezencie na urodziny koncert i płyta

Niezwykły koncert zainaugurował wojewódzkie obchody Święta Niepodległości

Niezwykły koncert zainaugurował wojewódzkie obchody Święta Niepodległości