Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kobiety walczące o niepodległość. Nowa wystawa na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego

Sylwetki kilkudziesięciu kobiet zaangażowanych w walkę o niepodległość Polski można zobaczyć na wystawie, którą od wtorku, 3 grudnia, będzie można oglądać na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach. Przygotował ją Instytut Witolda Pileckiego.

Autor: Dorota Klusek

02.12.2019 14:49

image Kielce. 02.12.2019. Przygotowania do wystawy "Podwójnie Wolne. Prawa polityczne kobiet 1918" Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Tytuł ekspozycji brzmi: „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918”. Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, podkreśla, że 1918 był dla Polek nie tylko rokiem odzyskania niepodległości, ale również momentem uzyskania praw obywatelskich. 28 listopada 1918 roku Polki dekretem Naczelnika Państwa otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze, co postawiło Polskę w szeregu najbardziej demokratycznych i nowoczesnych państw Europy. Jak dodaje Marek Maciągowski, ekspozycja prezentuje niezwykłe osoby.

- Pokazuje sylwetki kobiet z różnych środowisk, o różnych poglądach, zaangażowane nie tylko w walkę zbrojną, ale też w organizowanie oświaty, w pomoc społeczną, a w pomoc żołnierzom walczącym na froncie w czasie I wojny światowej oraz podczas wojny polsko-bolszewickiej - dodaje.

Wystawa odwiedziła już kilka dużych miast, między innymi Warszawę, Kraków, Białystok, czy Wrocław. Teraz z prezentowaną na niej historią, będą mogli zapoznać się mieszkańcy Kielc. Towarzyszy jej ekspozycja przygotowana przez OMPiO w ubiegłym roku, zatytułowana „Kobiety Niepodlegle”. Przypomni postacie kobiet, zasłużonych dla Kielc.

- Te dwie wystawy wzajemnie się uzupełniają a zdecydowaliśmy się na powtórne pokazanie naszej, bo cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wielu zwiedzających komentowało ją w taki sposób, że nie zdawali siebie sprawy, jak wielki był udział kobiet w walce o niepodległość - podkreśla. Jest to także okazja do spotkania nietuzinkowych kobiet, takich jak na przykład Anna Czarniecka.

- Kielczanki, która była sportsmenką, jeździła na nartach, czym wywoływała zgorszenie, ale miała też licencję pilota szybowcowego. Pracowała jako urzędnik, potem w czasie II wojny światowej zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Po wojnie, nie zrezygnowała z marzeń o niepodległości, za co kilka lat spędziła w więzieniu, a następnie wiele lat pracowała w Kielcach jako aptekarz - wyjaśnia.

Wystawę będzie można oglądać do 3 stycznia.

Galeria zdjęć Kielce. Przygotowania do wystawy "Podwójnie Wolne. Prawa polityczne kobiet 1918" (02.12.2019) [Zdjęcia: 16]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

OMPiO Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej RK Kielce Marek Maciągowski
other news

Podobne wiadomości

Losy artylerzysty 2. Pułku i jego rodziny na wystawie w OMPiO

Losy artylerzysty 2. Pułku i jego rodziny na wystawie w OMPiO

Historia porucznika Rojka na wystawie w OMPiO

Historia porucznika Rojka na wystawie w OMPiO

Służyli Niepodległej. Wyjątkowa wystawa w OMPiO

Służyli Niepodległej. Wyjątkowa wystawa w OMPiO

Jaka przyszłość czeka młodych? Debata w OMPiO

Jaka przyszłość czeka młodych? Debata w OMPiO