Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowe auta do przewozu osób niepełnosprawnych. Zastąpią stare i wysłużone

Dwa nowe samochody dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych trafiły do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Starachowicach i Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie-Godowie. Udało się je zakupić dzięki środkom z PFRON-u i funduszom powiatu.

Autor: Anna Głąb

30.11.2019 12:45

image 29.11.2019 Starachowice. Nowe samochody dla DPS i SOSW. Na zdjęciu (od lewej): Krystyna Kotowska - kierownik Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie, Andrzej Michalski - dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON, starosta starachowicki Piotr Babicki, wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski i Elżbieta Kowalczyk - dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Dariusz Dąbrowski, wicestarosta starachowicki, przypomniał, że do tej pory DPS w Kałkowie - Godowie korzystał z 13-letniego auta, które rocznie pokonywało ponad 20 tys. km. Z kolei Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy posiadał 11-letniego volkswagena transportera T5, który w przeciągu roku przejeżdżał ok. 54 tys. km. Oba auta były już mocno wyeksploatowane. Pojazdy wyposażone są w urządzenia pozwalające na przewożenie osób niepełnosprawnych, również na wózkach inwalidzkich.

29.11.2019 Starachowice. Nowe samochody dla DPS i SOSWFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Elżbieta Kowalczyk, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego zaznaczyła, że jej placówka obejmuje opieką ponad 120 uczniów. Z gminy Starachowice na zajęcia jest dowożonych 27 uczniów. Podopieczni z gmin ościennych są przywożeni transportem organizowanym przez samorządy.

- Z kolei w Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie jest prawie 90 osób, które transportu potrzebują na przykład przy wyjazdach do lekarza - informuje Krystyna Kotowska, kierująca DPS-em.

Starosta starachowicki Piotr Babicki poinformował, że koszt obu pojazdów to ponad 240 tys. zł. Z tego 160 tys. zł to dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

29.11.2019 Starachowice. Nowe samochody dla DPS i SOSWFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON przypomniał, że w ramach "Programu wyrównywania różnic między regionami” fundusz zapewnił w tym roku nowoczesny transport wszystkim organom prowadzącym placówki dla niepełnosprawnych.

Powiat starachowicki dostał też 100 tys. zł na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. Dzięki temu zostaną utworzone dwa dodatkowe stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych. Jedna osoba otrzyma pomoc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kałków DPS powiat starachowicki Dariusz Dąbrowski PFRON RK Starachowice Andrzej Michalski Piotr Babicki Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
other news

Podobne wiadomości

Niepełnosprawni otrzymali promesy na założenie własnych firm

Niepełnosprawni otrzymali promesy na założenie własnych firm

Niepełnosprawni w Jędrzejowie mają nowy internat

Niepełnosprawni w Jędrzejowie mają nowy internat

Niepełnosprawni mogą liczyć na kolejne wsparcie

Niepełnosprawni mogą liczyć na kolejne wsparcie

Integracja poprzez sport. Niepełnosprawni prezentowali swoje umiejętności

Integracja poprzez sport. Niepełnosprawni prezentowali swoje umiejętności