Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Fundusz bije rekordy, Czyste Powietrze przoduje

Rok pod znakiem rekordów w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Przedstawiciele zarządu podsumowali dotychczasową pracę instytucji i podpisali czterotysięczną umowę na realizację programu „Czyste Powietrze”.

Autor: Izabela Mortas

28.11.2019 15:17

image 28.11.2019. Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Socha - wiceprezes Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, senator Krzysztof Słoń, Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Marek Szary, przewodniczący rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Hubert Żądło - wójt Bałtowa Fot. Izabela Mortas / Radio Kielce

- To sztandarowy program, realizowany w regionie w szybkim tempie – na poziomie 90 proc. - Oznacza to, że liczba wniosków, które wpłynęły do funduszu niemal pokrywa się z liczbą zawartych umów  – tłumaczy Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Dodaje, że wnioski są szybko rozpatrywane, by mieszkańcy naszego regionu mogli sprawnie realizować inwestycje związane z programem, takie jak wymiana kotłów czy termomodernizacja budynków.

Wojewódzki fundusz ma zapewnioną kwotę 110 mln zł na realizację „Czystego powietrza”. 80 mln zł zostało już rozdysponowanych. Marek Szary, przewodniczący rady nadzorczej, podkreśla że program jest przeznaczony dla prywatnych odbiorców, nie instytucji.

- Warunki są bardzo atrakcyjne. W zależności od dochodów można uzyskać dotację od 30 do 90 proc. kosztów inwestycji – przybliża.

Program „Czyste powietrze” jest realizowany od września 2018 roku. Senator Krzysztof Słoń z PiS podkreśla, że trwają zaawansowane prace nad uproszczeniem procedur, by program był jeszcze bardziej przyjazny.

- To są niebagatelne pieniądze, które jeszcze nie występowały w naszym kraju. To ponad 100 mld zł rozpisane na 10 lat – podkreśla senator.  

Wojewódzki fundusz, poza „Czystym powietrzem” koncentruje się na dotowaniu proekologicznych rozwiązań, takich jak budowa farm fotowoltaicznych, usuwanie odpadów zawierających azbest, wapnowanie gleb, wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych w regionie. W sumie, na różne programy realizowane przez instytucję w 2019 roku wpłynęło prawie 4 i pół tysiąca wniosków. To rekordowa liczba. W 2016 roku było ich 515, w 2018 roku - 3 tys.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej RK Kielce Ryszard Gliwiński program „Czyste powietrze”
other news

Podobne wiadomości

Walka o czyste powietrze trwa

Walka o czyste powietrze trwa

"Czyste powietrze" dotarło do Starachowic

Łatwiejszy dostęp do programu „Czyste powietrze”

Łatwiejszy dostęp do programu „Czyste powietrze”

„Czyste powietrze” bliżej mieszkańców. Dopłaty na wyciągnięcie ręki

„Czyste powietrze” bliżej mieszkańców. Dopłaty na wyciągnięcie ręki