Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowy stadion w Kazimierzy?

Czy w Kazimierzy Wielkiej powstanie nowy stadion? Obecny obiekt został wybudowany w 1947 roku, a władze miasta dysponują projektem jego odnowienia. Rozważany jest także pomysł budowy nowego stadionu w innej lokalizacji. Nie zapadły jednak jeszcze żadne decyzje, a zdania na temat wyboru opcji są podzielone.

Autor: Marta Gajda

26.11.2019 13:44

image Kazimierza Wielka. Projekt budowlano-wykonawczy – rozbudowa stadionu miejskiego Fot. / UMiG Kazimierza Wielka

Jak informuje Henryk Duda, honorowy członek zarządu klubu „Sparta”, od 55 lat związany ze środowiskiem sportowym, Kazimierza to jedno z ostatnich powiatowych miast w województwie, które nie dysponuje przyzwoitą bazą sportową. Jak podkreśla, w związku ze zbliżającym się 100- leciem klubu, które przypada na 2021 rok, padł pomysł powołania komitetu, który miałby zająć się znalezieniem pieniędzy na odbudowę lub budowę stadionu.

- W większości stadiony miejskie są modernizowane. U nas jest widok okropny. Nie mogłem spać po nocach. Chcemy godnie przyjmować drużyny, żeby się z nas nie śmiali - zaznacza Henryk Duda.

Jak z kolei podkreśla Mateusz Bomba, były prezes „Sparty”, obecny obiekt nie spełnia już jakichkolwiek współczesnych wymagań i z każdym rokiem coraz bardziej niszczeje. Nie sprzyja mu też położenie w miejscu zalewowym, a co za tym idzie częste podtopienia czy zalania płyty boiska.

- Klub Sportowy Sparta to najstarszy klub w województwie świętokrzyskim, którego początki sięgają 1921 roku. To wizytówka miasta. Zasługuje na nowy, wielofunkcyjny stadion. Jeżeli jest tylko możliwość pozyskania jakichkolwiek środków to jak nie teraz to kiedy? - pyta Mateusz Bomba.

Adam Bodzioch, burmistrz Kazimierzy Wielkiej podkreśla, że koncepcja zawarta w projekcie, wstępnie opiewa na kilka milionów złotych. Podobnie w przypadku budowy nowego obiektu. Jak dodaje największym wyzwaniem są fundusze.

- Idea budowy i utrzymania nowego stadionu, zlokalizowanego za halą Kazimierskiego Ośrodka Sportowego wydaje się być logiczna i korzystna ze względu na istniejącą już bazę sportową i zaplecze. Jednak obecny stadion ma bieżnię lekkoatletyczną. W najbliższych tygodniach będziemy przeprowadzać konsultacje społeczne z różnymi środowiskami. Będziemy chcieli wypracować konsensus i zadecydować w jakim kierunku pójdą nasze działania - zaznacza burmistrz.

Jak dodaje, przy nowej lokalizacji obecnie jest rozważana sprzedaż terenu obecnego stadionu pod budownictwo mieszkaniowe. Nowa lokalizacja napotyka zaś na przeszkodę proceduralną. Znajduje się bowiem w strefie B uzdrowiska.

W najbliższą niedzielę, na godzinę 17.00 zaplanowano spotkanie członków klubu, władz miasta i kibiców, w celu powołania komitetu obchodów 100-lecia Klubu Sportowego „Sparta".

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kazimierza Wielka stadion RK Kazimierza Wielka
other news

Podobne wiadomości

Stadion uzupełni kampus. Z obiektu skorzystają nie tylko studenci

Stadion uzupełni kampus. Z obiektu skorzystają nie tylko studenci

Aleksandar Vuković wraca na stadion przy Ściegiennego

Aleksandar Vuković wraca na stadion przy Ściegiennego

W Łagowie mają piękny stadion. Myślą o III lidze

W Łagowie mają piękny stadion. Myślą o III lidze

W centrum Kielc powstanie stadion piłkarski dla studentów i mieszkańców

W centrum Kielc powstanie stadion piłkarski dla studentów i mieszkańców