Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Konkurs plastyczny rozstrzygnięty. Poezja i sztuka w pracach uczniów

"Pudełko zwane wyobraźnią” - to ogólnopolski konkurs plastyczny, który od 11 lat organizuje Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Rozstrzygnięto tegoroczną edycję. Maria Kowalczyk dyrektor szkoły informuje, że uczestnicy musieli wybrać fragment twórczości Edwarda Stachury i na jego podstawie przygotować pracę plastyczną.

Autor: Daniel Lenart

21.11.2019 17:28

image Kielce. 21.11.2019. Finał ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Pudełko zwane wyobraźnią – Edward Stachura". Na zdjęciu: Maja Domagała - ZPSP Kielce Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W kategorii dla uczniów klas III i IV wygrała Maja Domagała z kieleckiego „Plastyka”. Na bazie fragmentu tekstu ze zbioru „Oto” namalowała rozmytą, mroczną sylwetkę w lustrze.

- Kiedy dostałyśmy temat konkursu i szukałam w twórczości pana Stachury czegoś, co by mnie zainspirowało, ten fragment mnie natchnął i od razu wiedziałam co chcę zrobić – twierdzi Maja.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Katarzyna Domagała, również uczennica Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Dla niej inspiracją był utwór „Flinta”.

Z kolei w kategorii uczniów klas I i II triumfowała Aleksandra Żmuda z Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie. Jej praca nawiązuje do „Piosenki dla robotnika rannej zmiany” i przedstawia kolejkę robotników. Aleksandra nie ukrywa, że nie chciało jej się przygotowywać pracy konkursowej, ale jednak ją skończyła.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Anna Krzemińska z kieleckiego „Plastyka”.

- Namalowałam mapę nieba, na której są gwiazdy połączone w gwiazdozbiory. Ma to symbolizować, że żaden człowiek nigdy nie jest samotny, bo zawsze ma obok siebie kogoś – tłumaczy Anna.

Na 11 edycję konkursu „Pudełko zwane wyobraźnią” przysłano ponad pół tysiąca prac. To jak do tej pory rekordowa liczba. Maria Kowalczyk podkreśla, że jurorzy oceniając dzieła uczniów nie znali personaliów autorów, ani nie wiedzieli z jakiej szkoły dana praca pochodziła. Nagrodami dla laureatów konkursu był ekwipunek plastyczny ufundowany przez kielecką szkołę oraz Stowarzyszenie Pro Arte.

Galeria zdjęć Kielce. Finał ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Pudełko zwane wyobraźnią – Edward Stachura" (21.11.2019) [Zdjęcia: 47]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Liceum Plastyczne konkurs plastyczny RK Kielce Maria Kowalczyk
other news

Podobne wiadomości

Prace hiszpańskich uczniów w kieleckim „Plastyku”

Prace hiszpańskich uczniów w kieleckim „Plastyku”

Smacznie, zdrowo i wartościowo. Konkurs plastyczny rozstrzygnięty

Smacznie, zdrowo i wartościowo. Konkurs plastyczny rozstrzygnięty

Giełda w Plastyku. Można było znaleźć oryginalny prezent na Mikołajki

Giełda w Plastyku. Można było znaleźć oryginalny prezent na Mikołajki

W Plastyku handlowali sztuką

W Plastyku handlowali sztuką