Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowoczesne laboratorium UJK. Skorzystają studenci i pacjenci

Wirtualną rzeczywistość wykorzystują studenci w symulatorze terapii radiacyjnej VERT, który znalazł się w nowym laboratorium Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. To pierwsze tego typu laboratorium w Polsce.

Autor: Daniel Lenart

21.11.2019 16:58

image 21.11.2019. Kielce. Prof. Janusz Braziewicz na tle symulatora terapii radiacyjnej VERT Fot. / UJK Kielce

Profesor Janusz Braziewicz z Instytutu Fizyki UJK, który był pomysłodawcą projektu i zarządza laboratorium podkreśla, że dzięki symulatorowi uda się znacząco poprawić jakość kształcenia między innymi przyszłych fizyków medycznych i lekarzy onkologów. Symulator wykorzystuje okulary podobne do tych stosowanych w kinach 3D.

- Zakładając te okulary i uruchamiając interaktywną symulację, znajdziemy się w wirtualnym pomieszczeniu odpowiadającym salom, które możemy spotkać w wielu szpitalach onkologicznych w Polsce i nie tylko. Symulowane są wszystkie realne procedury wykonywane w zakładach radioterapeutycznych – opowiada fizyk z UJK.

Jak dodaje profesor Janusz Braziewicz, laboratorium będzie prowadziło również edukację pacjentów onkologicznych. Będą mogli oni wziąć udział w spotkaniach, które przygotują ich psychicznie na radioterapię.

- Każdy z nich będzie mógł zobaczyć jak będzie wyglądał jego proces napromieniania, zobaczy jak ten sprzęt pracuje, jakie dźwięki wydaje – tłumaczy profesor Janusz Braziewicz.

W poniedziałek symulator terapii radiacyjnej VERT zostanie oficjalnie otwarty. Umowa z firmą, która dostarczyła sprzęt zakłada, że będzie ona przez najbliższe pięć lat aktualizowała oprogramowanie wykorzystywane w laboratorium.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Instytut Fizyki UJK RK Kielce prof. Janusz Braziewicz symulator terapii radiacyjnej VERT
other news

Podobne wiadomości

UJK z kolejnymi nowościami

UJK z kolejnymi nowościami

UJK się zmienia. Powstanie nowy wydział

UJK się zmienia. Powstanie nowy wydział

Centrum Symulacji Medycznej dla Pielęgniarek i Położnych od piątku na UJK

Centrum Symulacji Medycznej dla Pielęgniarek i Położnych od piątku na UJK

Oryginalne ekspozycje nawiązujące do 50-letniej historii UJK

Oryginalne ekspozycje nawiązujące do 50-letniej historii UJK