Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W przyszłym roku wielkie inwestycje w regionie

Zarząd województwa świętokrzyskiego przygotował projekt uchwały budżetowej na przyszły rok. Zawarto w nim wiele inwestycji, w tym przebudowę Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Uwzględniono także koszty związane z budową biurowca urzędu marszałkowskiego.

Autor: Izabela Mortas

19.11.2019 15:55

image Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Prognozowane dochody wynoszą prawie 624 mln zł, a wydatki 698 mln zł. Na pokrycie deficytu w wysokości niemal 74 mln zł planowany jest kredyt w Banku Rozwoju Rady Europy. Zostanie on przeznaczony przede wszystkim na wkłady własne do projektów finansowanych z Unii Europejskiej.

Dochody i wydatki województwa w 2020 roku będą niższe o około 15 proc. w stosunku do budżetu województwa w bieżącym roku. To efekt kończącej się perspektywy unijnej i tym samym zmniejszających się funduszy, jakie napływają do regionu.

- Kwoty mogą się jeszcze zmienić - mówi marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Dodaje, że z reguły budżety samorządów są niższe w momencie planowania, a w trakcie realizacji zwiększają się dzięki wpływom z programów rządowych lub unijnych.

Największe wydatki generować będzie transport i łączność, w sumie to około połowa planowanego budżetu, prawie 326 mln zł. W planach jest budowa i przebudowa dróg wojewódzkich, w tym prawie 50 zadań wieloletnich. Skupimy się głównie na dokończeniu budowy obwodnic - informuje Maria Fidzińska-Dziurzyńska, skarbnik województwa.

- Ich wartość to 159 mln zł. Są to obwodnice w Jędrzejowie, Włoszczowie, Kazimierzy Wielkiej, Łopusznie i Końskich. Skarbniczka dodaje, że poważne inwestycje planowane są w kulturze. To kwota ponad 55 mln zł.

Wśród najważniejszych są kontynuacja rozbudowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, przebudowa Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach i powiązana z nim przebudowa sali gimnastycznej i otoczenia Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Budżet na ochronę zdrowia będzie większy niż w mijającym roku i wyniesie 43 mln zł. Pieniądze będą przeznaczone głównie na dotacje dla szpitali, aby mogły pokryć wkład własny do projektów finansowanych z pomocą unijnych pieniędzy.

W projekcie budżetu wzięto także pod uwagę koszty budowy ośmiopiętrowego biurowca urzędu marszałkowskiego, który miałby stanąć w miejscu dawnej biblioteki, obok głównej siedziby urzędu. Na przyszły rok zabezpieczono na ten cel około 2 mln złotych, które pokryją koszty dokumentacji projektowej. Inwestycję uwzględniono także w Wieloletniej Prognozie Finansowej w łącznej kwocie 78 mln zł.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa podkreśla, że radni na pewno pochylą się nad propozycją budowy biurowca, bo wydatki związane z wynajmem pomieszczeń na potrzeby urzędu marszałkowskiego są duże i sięgają rocznie około 4 mln zł.

Podkreśla jednak, że priorytetowa wydaje się przebudowa Teatru imienia Stefana Żeromskiego. - Do tego będziemy przywiązywać największą wagę. To najstarsza scena dramatyczna w Polsce, o czym wie niewielu kielczan. Jestem dumny, że to jednostka samorządu województwa. Z wieloletnim projektem opiewającym na kwotę około 80 mln zł musimy sobie poradzić, nawet przy braku dodatkowych funduszy unijnych - mówi.

O ostatecznym kształcie budżetu na 2020 rok zadecydują radni podczas specjalnej sesji sejmiku, zaplanowanej pod koniec roku. Wcześniej projekt będzie rozpatrywany na komisjach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Końskie Andrzej Bętkowski Unia Europejska Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Europejskie Centrum Bajki Włoszczowa Pacanów Łopuszno Teatr Żeromskiego Andrzej Pruś RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka Zarząd Województwa Świętokrzyskiego Muzeum Archeologiczne w Wiślicy Wojewódzki Dom Kultury Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich Wieloletnia Prognoza Finansowa Kielc Bank Rozwoju Rady Europy Maria Fidzińska-Dziurzyńska
other news

Podobne wiadomości

Punkty Widzenia: czy podwyżki powinny być motorem napędzającym przyszłoroczny budżet?

Punkty Widzenia: czy podwyżki powinny być motorem napędzającym przyszłoroczny budżet?

Radni krytycznie o budżecie Kielc

Radni krytycznie o budżecie Kielc

Deficyt i kolejny gigantyczny kredyt. Kielce mają projekt budżetu

Deficyt i kolejny gigantyczny kredyt. Kielce mają projekt budżetu