Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Radni krytycznie o budżecie Kielc

Wątpliwości dotyczące zapowiedzi podwyżek, sztucznego zawyżania przychodów i brak szczegółowych informacji zapowiadanych wydatków. Kieleccy radni krytycznie oceniają przygotowany przez prezydenta plan przyszłorocznego budżetu miasta.

Autor: Mateusz Kaczmarczyk

18.11.2019 12:25

image Kielce. 03.10.2019. Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Przewodnicząca Komisji Finansów Rady Miasta Katarzyna Suchańska podkreśla, że pomysł zawyżenia dochodów przez uwzględnienie w nich dodatkowych pieniędzy z podwyżek jest poważnym błędem. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że radni nie mieli możliwości wcześniejszego zapoznania się z propozycjami i zasugerowania ewentualnych poprawek. Dodaje, że np. w przypadku podwyżki opłat za wywóz śmieci, decyzja została podjęta przedwcześnie, a finalne koszty nie są znane nawet władzom miasta.

- Nie została jeszcze ogłoszony przetarg na wywóz śmieci, więc tak naprawdę nie wiemy, czy rekompensata w postaci podwyżki dla mieszkańców powinna być wyższa, czy niższa. Jest jeszcze za wcześnie – mówi radna.

Jarosław Karyś, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości, zwraca z kolei uwagę na sztuczne zaniżenie deficytu o prawie 40 mln zł. Jego zdaniem podwyżek można byłoby uniknąć, zmniejszają liczbę wydatków, które w przyszłym roku będą wyższe o prawie 100 mln zł. Jak mówi radny, trudno będzie przed sesją rady miasta w pełni zaznajomić się ze wszystkimi niuansami budżetu i dokonać uczciwej jego oceny.

Przyszłoroczny budżet jest przede wszystkim ubogi w nowe inwestycje – zwraca z kolei uwagę Agata Wojda, przewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej. Jej zdaniem, oprócz trwających projektów, np. przebudowy dworca autobusowego, czy remontu ulic Witosa i Zagnańskiej, brak spektakularnych pomysłów, które mogłyby być kontynuowane w późniejszych latach. Dodaje, że o ile cieszyć może mniejszy deficyt, to martwi rosnące zadłużenie ogólne miasta, które w przyszłym roku przekroczy 1 mld złotych i będzie wyższe od tegorocznego o 86 mln zł. Radna zwraca też uwagę na to, że w planie budżetu nie ma np. funduszy dla klubu Vive i samorządowego programu InVitro.

Budżet zostanie uchwalony na sesji Rady Miasta planowanej na 19 grudnia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Rada Miasta PiS Agata Wojda RK Kielce Jarosław Karyś Koalicja Obywatelska Katarzyna Suchańska
other news

Podobne wiadomości

Prezydent Wenta znów sięga do kieszeni kielczan. Tym razem w opłatach za żłobki

Prezydent Wenta znów sięga do kieszeni kielczan. Tym razem w opłatach za żłobki

Prezydent Wenta w prokuraturze za bezprzetargową sprzedaż budynku

Prezydent Wenta w prokuraturze za bezprzetargową sprzedaż budynku

Wbrew obietnicom, prezydent Wenta podnosi podatki

Wbrew obietnicom, prezydent Wenta podnosi podatki

Prezydent Wenta chce brać kredyt i podnosić podatki

Prezydent Wenta chce brać kredyt i podnosić podatki