Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Badania profilaktyczne dedykowane mężczyznom

Czas dla zdrowia w środowe przedpołudnia w październiku poświęciliśmy paniom, dlatego w listopadzie do wykonywania badań zachęcamy panów. O badaniach USG układu moczowego, jąder i prostaty opowiadał dr Tomasz Dróżdż, wojewódzki konsultant ds. radiologii i diagnostyki obrazowej.

Autor: Iwona Murawska

13.11.2019 15:27

image 13.11.2019 Kielce. Dr Tomasz Dróżdż, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w ŚCO i Wojewódzki Konsultant ds. Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

- Panie doktorze, o ile panie starają się dbać o swoje zdrowie, wykonują chociażby badania profilaktyczne, tak u większości panów, to wciąż temat tabu.

Niestety, a wynika to z braku zachowań prozdrowotnych, tradycji i pewnie też z codziennego zabiegania, ze wstydu i strachu, że „coś” mi wykryją.

- Jednym z podstawowych badań jest USG układu moczowego. Od jakiego wieku mężczyźni powinni takie badanie wykonywać?

Nie ma żadnej granicy wieku. To badanie jest zupełnie bez negatywnych skutków zdrowotnych. Nowotwory układu moczowego w młodszych latach występują rzadziej, więc powinni je wykonywać raczej starsi mężczyźni. Na pewno takiemu badaniu powinni się poddać mężczyźni z grup ryzyka. Do niej zaliczamy panów palących papierosy i u których w rodzinie wystąpił nowotwór układu moczowego. W przypadku tych pacjentów badanie USG powinno być wykonane nawet już po ukończeniu 20. roku życia. Wskazane by było, by ta grupa panów wykonywała to badanie raz do roku.

- Jak się do tego badania przygotować?

Najlepiej, gdy pacjent ma pełny pęcherz moczowy, czyli tuż przed badaniem wypił wodę niegazowaną. Pełny pęcherz moczowy umożliwia ocenę jego ścian. Dobrze by było, gdyby pacjent był też na czczo.

- Kolejnym ważnym badaniem jest USG jąder.

Tak. Jądra są miejscem, gdzie występuje cały szereg nowotworów. Często też w młodym wieku, więc jeżeli mężczyzna wyczuwa niecharakterystyczne zgrubienie, ból, nie powinien zwlekać i jak najszybciej udać się do lekarza. Badanie ultrasonograficzne jąder jest podstawą rozpoznania chorób jądra. Niestety nie istnieje żaden sposób na zapobieganie tym nowotworom. Nie istnieje także system profilaktyki tego nowotworu, stąd bez objawów raczej nie wykonuje się tego badania. Dlatego tu możemy apelować tylko o zdrowy rozsądek. Jeżeli są panowie z grup ryzyka (np. u których w rodzinie wystąpił ten typ nowotworu), wówczas takiemu badaniu powinni poddawać się co roku.

Pierwsza część rozmowy:

Druga część rozmowy:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

onkologia nowotwory
other news

Podobne wiadomości

Ten nowotwór daje niespecyficzne objawy

Ten nowotwór daje niespecyficzne objawy

Wstydliwy nowotwór, który dotyka zwłaszcza młodych mężczyzn

Wstydliwy nowotwór, który dotyka zwłaszcza młodych mężczyzn

Ten nowotwór rozwija się nawet 10 lat

Ten nowotwór rozwija się nawet 10 lat

Rak trzustki, to bardzo podstępny nowotwór

Rak trzustki, to bardzo podstępny nowotwór