Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Razem stworzyli wyjątkowe spektakle. Finał projektu „Wczytuję sztukę”

Fragmenty „Dziadów” część II Adama Mickiewicza, „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Tanga” Sławomira Mrożka można było zobaczyć we wtorek na scenie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Autor: Dorota Klusek

12.11.2019 21:25

image 12.11.2019. Kielce. Warsztaty teatralne pod hasłem „Wczytuję sztukę” Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

W rolę aktorów wcielili się uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy przygotowywali się do występu podczas warsztatów teatralnych pod hasłem „Wczytuję sztukę”.

„Wczytuję sztukę” to projekt teatralny zainicjowany w 2018 roku przez „Kubusia”. Aby trafić na scenę, najpierw uczniowie musieli wygrać konkurs, w którym mieli za zadanie nagrać filmik, nawiązujący do tematu przewodniego projektu „Być albo nie być”. Zgłosiło się dziewięć szkół z regionu, ale najciekawsze prace wysłali podopieczni Wojewódzkiego Ośrodka Młodzieżowego w Podzamczu, młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego imienia generała Władysława Sikorskiego we Włoszczowie oraz V Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach.

Wyboru prezentowanych dzieł dokonali sami młodzi ludzie. Nad literaturą pracowali w czasie trzech spotkań. Dwa odbyły się w szkole, trzecie w teatrze. Podczas warsztatów, młodzież dokładnie poznała fragment, na jakim pracowała. W objaśnieniu słownictwa i kontekstu historycznego, w jakim powstał każdy z dramatów, pomagali specjaliści z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego: dr hab. Marzena Marczewska oraz dr hab. Krzysztof Jaworski.

Marzena Marczewska przyznała, że już po raz drugi chętnie wzięła udział w projekcie.

- To, co dla mnie jest najważniejsze to to, że wszyscy tworzymy wspólnotę, że uczymy się pracy zespołowej, że widzimy, że nie jesteśmy w stanie istnieć sami, że musimy współdziałać na scenie, tak, jak musimy współdziałać w życiu. Wtedy, kiedy jesteśmy razem, jesteśmy w stanie tworzyć piękne spektakle, piękne rzeczy. Myślę, że to jest podstawowa idea tego projektu, w którym biorę udział z taką radością – wyjaśniła.

Z młodzieżą pracowali także aktorzy: Agata Sobota i Zdzisław Reczyński z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, Andrzej Plata z Teatru imienia Stefana Żeromskiego oraz Marcel Sabat – pochodzący z Kielc aktor filmowy, którego można było oglądać w filmach „Kamienie na szaniec” czy „Kamerdyner”.

Andrzej Plata wyjaśnił, że praca z aktorami-amatorami była źródłem licznych niespodzianek.

- Wiele rzeczy mnie zaskoczyło. Najbardziej chyba chęć tych ludzi do poznawania siebie. To jest niesamowite, że oni się znają, a jednak na scenie muszą przekroczyć swoje bariery, swoje wstydy, czasami kompleksy i obserwowanie tego, jak oni pokonują te granice jest bardzo ciekawe. Przypominało mi się, jak ja sam nad wieloma rzeczami u siebie pracowałem – wspominał.

Jak przystało na prawdziwe spektakle, nie mogło zabraknąć reżyserów. Do akcji wkroczyli: Roksana Miner oraz Przemysław Żmiejko, który wyjaśnił, że choć trzy spotkania na przygotowanie przedstawienia to mało, ale i tak jest to jeden dzień warsztatowy więcej niż rok temu.

Sama młodzież, choć przed premierą była nieco zestresowana, nie ukrywała, że udział w projekcie „Wczytuję sztukę” był znakomitą zabawą.

- Bardzo mi się podoba. Najpierw myślałem, że będzie strasznie grać na scenie, ale okazało się, że nie ma się czego bać. Tym doświadczeniem teatralnym, które zdobyliśmy, możemy się podzielić z innymi – mówił Andrzej ze „Ściegiennego”, a jego koleżanka z klasy dodała: - Pracowaliśmy z „Weselem”, co pozwoliło mi spojrzeć na tę książkę z zupełnie innej perspektywy. Nie tylko jako na lekturę, ale po głębszej analizie okazało się, że tekst wciąż jest aktualny, wiele wątków można odnieść do czasów współczesnych.

Tosia i Julita z „Sikorskiego” zauważyły, że projekt rozwija różne osoby: zarówno te, które interesują się teatrem jak i te, które przełamały się i odważyły się spróbować czegoś nowego. Przy okazji warsztaty pozwoliły odkryć ukryte brylanty.

- Nie przypuszczałam, że w naszej szkole jest tyle młodych talentów, bo na zajęciach z panią reżyser było widać mnóstwo talentów, które należy oszlifować i już jest pięknie – mówiła jedna z uczennic.

Dla podopiecznych Wojewódzkiego Ośrodka Młodzieżowego w Podzamczu udział w spektaklu był wyzwaniem. Jak zdradził nam Wiktor, jeden z aktorów-amatorów, na początku swój udział w przedstawieni zgłosiło więcej osób, ale jak tylko ruszyły przygotowania, postanowiły zrezygnować. Jak mówi Wiktor, warto było zostać.

- Dowiedzieliśmy się więcej o sobie, jakie są nasze mocne i słabe strony. Mnie ta przygoda podoba się, trzeba się tylko oswoić ze sceną – dodał.

Efekty przygotowań we wtorek zostały pokazane na profesjonalnej scenie „Kubusia”. Najpierw młodzi ludzie z Podzamcza pokazali obszerny fragment drugiej części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Trzymali się klasycznej wersji, choć mieli pomysł, by romantyczny dramat pokazać w kontekście ucieczki z escape room’u – pokoju zagadek. Ta realizacja jednak upadła ze względu na ograniczony czas realizacji.

Za to nieszablonowo do „Tanga” Sławomira Mrożka podeszła młodzież z Włoszczowy. W scenie rozmowy Ali z Arturem udział wzięło kilkanaście aktorek grających Alę i kilku panów wcielających się w Artura. Wrażenie? Ciekawe.

Pokaz zamknęło „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu uczniów kieleckiej szkoły. Oni także poszli pod prąd tradycji, a wspierał ich w tym Andrzej Plata.

Była to druga odsłona projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”. Pierwsza miała miejsce na początku 2019 roku. Uczestniczyli w niej uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych ze Świętokrzyskiego.

Kielce. Warsztaty teatralne pod hasłem „Wczytuję sztukę” (12.11.2019) [Zdjęcia: 29]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

warsztaty teatralne Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Oglądają spektakle teatralne w całym kraju. Akcja przyciąga coraz więcej osób

Oglądają spektakle teatralne w całym kraju. Akcja przyciąga coraz więcej osób

„Kubuś” na nowy sezon przygotował wiele niespodzianek

„Kubuś” na nowy sezon przygotował wiele niespodzianek

"Kubuś" zaprasza młodzież na bezpłatne warsztaty teatralne i medialne

Historyczny sukces kieleckiego teatru „Kubuś”

Historyczny sukces kieleckiego teatru „Kubuś”