Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Bajkowo-patriotyczny mural w Pacanowie

Patriotyczny w treści i bajkowy w formie mural został odsłonięty w Pacanowie. Dzieło inspirowane utworami m.in. Kornela Makuszyńskiego czy Janusza Korczaka nawiązuje także do 101. rocznicy odzyskania niepodległości.

Autor: Marta Gajda

11.11.2019 17:35

image 11.11.2019 Pacanów. Odsłonięcie pierwszego bajkowo-patriotycznego muralu Fot. Marta Gajda / Radio Kielce
Komentarze

Okazały, kolorowy mural, wieńczy ścianę jednej z kamienic znajdujących się na rynku w Pacanowie. Został zaprojektowany przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Do wspólnego malowania muralu została zaproszona m.in. Anna Osiecka z ASP. Jak podkreśla, mural prezentuje konkretne postaci z literatury dziecięcej z okresu międzywojennego i młodej Polski. Jak dodaje, nie mogło tam zabraknąć Koziołka Matołka, który trzyma godło Rzeczypospolitej Polskiej.

- Obraz przedstawia takie postaci bajkowe jak „Pan Niteczka”, dziewczynka Kio z bajecznej opowieści o królewiczu La-Fi-Czaniu, Króla Maciusia I oraz Koziołka Matołka, jako orędownika niepodległej Polski - zaznacza.

Bogusława Bortnik-Morajda, kierownik grupy projektowej z Akademii Sztuk Pięknych podkreśla, że w ostatnim czasie murale stały się znaczącą formą sztuki. Z kolei pacanowskie dzieło to wyjątkowy projekt w skali nie tylko Polski, ale i Europy. 

- Musimy się trzymać tematu literatury dziecięcej. Odwoływać się do najlepszych czasów polskiej grafiki - mówi Bogusława Bortnik-Morajda.

Jak informuje Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, inicjatywa ma na celu przekształcenie szarego, świętokrzyskiego miasteczka w atrakcję turystyczną - swoiste dzieło sztuki urbanistycznej - pełne zaskakujących i fantazyjnych obrazów na elewacjach kamienic.

- To jak na razie pierwsza cegiełka do całego dużego projektu. Chcemy wymalować cały rynek, ale i uliczki wjazdowe do centrum. Chcemy, aby turyści podróżowali zgodnie z literaturą, kulturą i sztuką. Zaczynamy wspólną drogę do tego, by mural stał się narzędziem do budowania relacji i wspólnej komunikacji - mówi Karolina Kepczyk.

Mieszkańcom Pacanowa mural się podoba. Jak mówili, obraz przykuwa uwagę, a takich murali powinno być zdecydowanie więcej. Według nich to kolejny element, który zachęci turystów do odwiedzenia miasteczka.

Warto przypomnieć, że 15 września, podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, mieszkańcy Pacanowa i goście wydarzenia, malowali zgłaszane przez siebie pomysły. Obrazy zostały wykonane w dużym formacie. Można je zobaczyć w Europejskim Centrum Bajki.

Galeria zdjęć Pacanów. Odsłonięcie pierwszego bajkowo-patriotycznego muralu (11.11.2019) [Zdjęcia: 17]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Europejskie Centrum Bajki Pacanów mural RK Kazimierza Wielka
other news

Podobne wiadomości

Mural z dwukrotną polską noblistką zdobi korytarz ożarowskiej szkoły

Mural z dwukrotną polską noblistką zdobi korytarz ożarowskiej szkoły

Pacanów chce być jak Maroko. Powstanie tam bajkowy mural

Pacanów chce być jak Maroko. Powstanie tam bajkowy mural

Patriotyczny mural w Pińczowie. A na nim symbole regionu

Patriotyczny mural w Pińczowie. A na nim symbole regionu

Patriotyczny mural ozdobi kielecką szkołę

Patriotyczny mural ozdobi kielecką szkołę