Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowa ścieżka rowerowa połączy dwa województwa

Na terenie powiatu kazimierskiego rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej, łączącej województwo małopolskie ze świętokrzyskim. Większość ponad 36. kilometrowej trasy przebiegała będzie po odcinku byłej kolejki wąskotorowej.

Autor: Marta Gajda

10.11.2019 13:45

image 10.11.2019 Kazimierza Wielka. Budowa ścieżki rowerowej Fot. / Adam Bodzioch

Jak informuje Michał Bucki - wicestarosta powiatu kazimierskiego, obecnie trwają prace w gminie Czarnocin na odcinku od granicy gminy Opatowiec do miejscowości Sokolina. Pod koniec października ruszyły także wstępne roboty w Kazimierzy Wielkiej.

- Prace w Kazimierzy Wielkiej rozpoczęły się od ronda imienia majora Ludwika Zwolańskiego i postępują w kierunku zbiornika retencyjnego. Mamy nadzieję, że do końca tego roku, uda się wybudować choć część ścieżki w tej miejscowości - mówi Michał Bucki.

Przez gminę Kazimierza Wielka przebiega najdłuższy, liczący ponad 22 kilometry odcinek trasy rowerowej. W gminie Czarnocin ścieżka będzie miała około 7 kilometrów. Pozostałe gminy - Opatowiec i Wiślica, będą realizowały znacznie krótsze odcinki, o długości 3 kilometrów.

- Kolejne etapy budowy ścieżki rozpoczną się w 2020 w Opatowcu i Wiślicy. Łączna kwota inwestycji wynosi 9,5 miliona złotych - dodaje Michał Bucki.

Ścieżka ma być gotowa do końca przyszłego roku.

Wykonawcą odcinka prowadzącego przez teren gminy Kazimierza Wielka została firma WALKOR - Zakład Robót Drogowych i Ogólnobudowlanych z podkrakowskiego Bosutowa, zaś na terenie gmin: Czarnocin, Opatowiec i Wiślica ścieżkę wybuduje firma STAR BUDOWA - Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych z Chybic w powiecie starachowickim.

Pomysł ścieżki narodził się w 2010 roku.

Przypomnijmy, że pierwsze dwa przetargi na realizację inwestycji zostały unieważnione. Oferty wykonawców o ponad 20 procent przekraczały wartość kosztorysową projektu, ustaloną na 8,2 mln złotych. Ostatecznie kwota trzeciego przetargu zamknęła się na poziomie 9,5 mln złotych, a inwestycja jest możliwa dzięki temu, że urząd marszałkowski zwiększył dofinansowanie projektu o około 1,1 mln złotych.

Ścieżka będzie wiodła przez urokliwe zakątki powiatu, z dala od dróg publicznych. Dla rowerzystów utworzone zostaną zadaszone miejsca do odpoczynku. Przy trasie przewidziano tablice zachęcające do odwiedzenia Ponidzia, informujące o jego walorach przyrodniczych, turystycznych i ekologicznych.

Galeria zdjęć Kazimierza Wielka. Budowa ścieżki rowerowej (10.11.2019) [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kazimierza Wielka Ścieżka rowerowa RK Kazimierza Wielka powiat kazimierski
other news

Podobne wiadomości

Z Bodzentyna do Krajna nową ścieżką rowerową już wiosną?

Z Bodzentyna do Krajna nową ścieżką rowerową już wiosną?

Kielce rowerową stolicy Polski? Każdy może pomóc zdobyć tytuł

Kielce rowerową stolicy Polski? Każdy może pomóc zdobyć tytuł

Ścieżka rowerowa po remoncie niebezpieczna dla cyklistów?

Ścieżka rowerowa po remoncie niebezpieczna dla cyklistów?