Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO OPOLE. Opolscy bankowcy upamiętnili Polaków zesłanych do obozu w Buchenwald

Opolscy bankowcy upamiętnili polskich działaczy Śląska Opolskiego, którzy ze wrześniu 1939 roku zostali deportowani do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie.

09.11.2019 18:46
Źródło: Radio Opole

image Fot. Picasa / Radio Opole/Sławomir Kusz

W związku ze zbliżającą się 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, delegacja NBP w Opolu złożyła wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary hitlerowskiego reżimu.

- Ta akcja zainicjowała masowe aresztowania przywódców i aktywistów Polskiego Ruchu Narodowego, uderzyła także w polską bankowość. Wśród aresztowanych znaleźli się między innymi dyrektorzy banków ludowych w Opolu, Raciborzu, Bytomiu i Koźlu - wyjaśnia Sławomir Kusz z opolskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego.

Fala represji dosięgła mieszkających w III Rzeszy Polaków już w pierwszych dniach II wojny światowej. We wrześniu i na początku października do obozu w Buchenwaldzie trafiło prawie 250 więźniów z Górnego Śląska, wśród których znaleźli się między innymi Teodor Gadziński, Leon Powolny, Leon Nawrocki, Stanisław Weber czy Józef Grala. Wielu z nich rozpoczęło swoją drogę ku śmierci właśnie na dworcu w Opolu.