Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Militaria wojenne na wystawie w Pińczowie

Orzełki z czapek wojskowych, łyżki, naparstki, pocisk artyleryjski tzw. szrapnel, bagnet francuski. W Muzeum Regionalnym w Pińczowie można oglądać wystawę pt. „W okopach nad Nidą”. 

Autor: Marta Gajda

09.11.2019 13:29

image 09.10.2019. Pińczów. Wystawa „W okopach nad Nidą” Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Ekspozycja przedstawia militaria wojenne znalezione podczas prac wykopaliskowych. Są też  plansze pod nazwą „Chłopcy Malowani”, na których widnieją fragmenty poezji, prozy, jak i pieśni pisanych przez legionistów w okopach. Z kolei na zdjęciach z 1915 roku można zobaczyć dawny Pińczów i okolice.

Jak informuje kurator wystawy, archeolog Dariusz Greń przedmioty, które widzimy na wystawie to m.in. regulaminowe wyposażenie żołnierza, ale i rzeczy prywatne, znalezione w ziemiankach, gdzie żołnierze odpoczywali i nocowali.  

- Obrączki, medaliki, ikony podróżne, części zegarków, okuć fajek, guziki. Ponadto w gablocie można obejrzeć dwie krótkie łuski od armaty, które zostały odnalezione na terenie wsi Bełk. W tym roku udało nam się zebrać zabytki począwszy od Chrobrza aż po tereny miejscowości Małogoszcz - zaznacza Dariusz Greń.

Jak dodaje, są również fragmenty orzełków z czapek wojskowych, łyżki, naparstki, monety, pocisk artyleryjski tzw. szrapnel, manierki austriackie, menażki rosyjskie, klamry do pasów wojskowych, ale i karabin Mosin z 1891 roku, bagnet francuski z 1866 roku i austriacki toporek artyleryjski.

Dyrektor Regionalnego Muzeum w Pińczowie, Justyna Dziadek informuje, że wystawa pt. „W okopach nad Nidą” wpisuje się w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pokazuje, jak wyglądało życie, jak wyglądały realia ówczesnych czasów.

- To przede wszystkim wystawa edukacyjna, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodszego pokolenia. Dla nich to coś zupełnie nowego, nieznanego - zaznacza Justyna Dziadek.
Ekspozycja prezentowana będzie do 12 listopada.

Plansze pt. „Chłopcy Malowani” zawierają wspomnienia Michała Tadeusza Brzęka-Osińskiego, żołnierza pierwszej kompanii kadrowej oraz 1. pułku ułanów Władysława Beliny Prażmowskiego, spisane przez Witolda Dąbkowskiego w książce „Ze wspomnień legionisty i piłsudczyka (1905-1939)”, pamiętniki Władysława Kownasa, żołnierza I Brygady Legionów, zawarte w książce Marka Arpada Kowalskiego „Na stos”, utwory poetyckie żołnierzy legionów polskich, fragmenty słowa wstępnego Izy Moszczyńskiej do zbioru „Dla ciebie Polsko” wydanego w 1915 roku. Ponadto zdjęcia pochodzą z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Pińczów. Wystawa „W okopach nad Nidą” (09.11.2019) [Zdjęcia: 24]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Pińczów Muzeum Regionalne RK Kazimierza Wielka wystawa „W okopach nad Nidą”
other news

Podobne wiadomości

Muzeum Regionalne w Pińczowie z nowym szefem. Będzie nim miłośniczka historii

Muzeum Regionalne w Pińczowie z nowym szefem. Będzie nim miłośniczka historii