Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Skopje. Spacer po mieście [DUŻO ZDJĘĆ]

Nasi reporterzy przebywają w Skopje, gdzie za kilka godzin w 7. kolejce Ligi Mistrzów piłkarze ręczni PGE Vive zmierzą się z miejscowym Vardarem. Pobyt w stolicy Macedonii Północnej był również okazją do spaceru po mieście.

Autor: Kamil Król

09.11.2019 13:09
Źródło: wikipedia.org

image 09.11.2019. Skopje. Spacer po mieście Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Skopje – to miasto położone w kotlinie na wschód od Szar Płaniny nad rzeką Wardar. Liczy nieco ponad 500 tys. mieszkańców, jest głównym ośrodkiem gospodarczym i naukowym kraju.Na południowy wschód od miasta położony jest międzynarodowy port lotniczy Skopje.

Skopianie odwołują się do historycznej tradycji starożytnych Makedonów. Znalazło to m.in. wyraz w dawnej nazwie międzynarodowego portu lotniczego „Aleksander Wielki”, nowej nazwie głównego stadionu sportowego „Filip II”, pomnikach Filipa II (Wojownik) i Aleksandra Wielkiego (Wojownik na koniu), publicznych ekspozycji oryginalnych fragmentów antycznych rzeźb przed najważniejszymi gmachami państwa itp. W związku z powyższym w dziedzinie historii trwał spór międzypaństwowy z Grecją, szczególnie emocjonujący mieszkańców greckiej Macedonii. Ewenementem na skalę światową jest także to, że inny międzynarodowy port lotniczy, położony obok greckiego macedońskiego miasta Kawala, także nosi imię „Aleksander Wielki”.

Skopje. Spacer po mieście (09.11.2019) [Zdjęcia: 35]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Vardar Skopje RK Kielce PGE Kielce
other news

Podobne wiadomości

Dobre wieści dla PGE Vive Kielce

Dobre wieści dla PGE Vive Kielce

PGE Vive gra dzisiaj w macedońskim „kotle”

PGE Vive gra dzisiaj w macedońskim „kotle”

Jeden z największych w tym sezonie pechowców w PGE Vive

Jeden z największych w tym sezonie pechowców w PGE Vive

Ważny powrót w PGE Vive

Ważny powrót w PGE Vive