Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO POZNAŃ. 213 lat temu wybuchło pierwsze zwycięskie powstanie wielkopolskie

Do Poznania wjechali wtedy generałowie Jan Henryk Dąbrowski i Józef Wybicki. Wydarzenie to przypomni inscenizacja z udziałem grup rekonstrukcyjnych na poznańskim Starym Rynku.

09.11.2019 09:46
Źródło: Radio Poznań

image Fot. Wojtek Wardejn / Radio Poznań

Jak mówi dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki, chodzi o przywracanie pamięci historii z początku XIX wieku.

Chcąc pokazywać doświadczenie niepodległościowe w Wielkopolsce, nie wolno zapominać o 1806 roku. To powstanie ma wiele parareli, chociaż wybuchło ponad sto lat przed insurekcją z lat 1918-1919. Zdolność do samoorganizacji, tworzenia armii, odpowiedzialność za władzę cywilną były w 1806 roku bardzo podobne do tych z Powstania Wielkopolskiego po I wojnie światowej.

11 lat po III rozbiorze Polski, w szczątkowej formie Polska wróciła na mapę Europy. Polacy liczyli wtedy na niepodległość, ostatecznie ziemie wielkopolskie znalazły się w zależnym od napoleońskiej Francji Księstwie Warszawskim, które przetrwało do 1815 roku.

Początkiem zwycięskiego powstania z 1806 roku był właśnie przyjazd i odezwa do poznaniaków - generałów - Dąbrowskiego i Wybickiego. Początek inscenizacji o godzinie 12.05. Wcześniej (o 11.30) poznaniacy złożą kwiaty w krypcie na Wzgórzu św. Wojciecha, gdzie pochowano obu generałów. Będzie też historyczna gra miejska i prelekcje w PTPN-ie. A w Odwachu na Starym Rynku będzie można oglądać obraz Jana Gładysza pokazujący przybycie do Poznania generałów.