Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Winiarska atrakcja przy Bramie Opatowskiej w Sandomierzu

Na skwerze przy drodze wjazdowej do Sandomierza obok jednego z najbardziej znanych zabytków tj. Bramy Opatowskiej powstała miejska winnica. Posadzono sadzonki, a dokonał tego burmistrz miasta wraz z lokalnymi winiarzami.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

09.11.2019 07:57

image 09.11.2019. Sandomierz. Miejska winnica przy Bramie Opatowskiej Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Winnica ma być przede wszystkim elementem promującym rozwój sandomierskiego winiarstwa i turystyki z tym związanej.

- Chcemy poinformować wszystkich turystów odwiedzających Sandomierz, którzy jeszcze o tym  nie wiedzą, że w Sandomierzu i okolicy są winnice, że odradza się dawna średniowieczna tradycja i można przyjechać do Sandomierza i degustować coraz lepsze wina - powiedział  burmistrz Marcin Marzec.

Marceli Małkiewicz z Winnicy Sandomierskiej w imieniu wszystkich lokalnych winiarzy podziękował za to, że miasto aktywnie uczestniczy w promowaniu winiarstwa, jest świadome tego, że jest to ciekawy produkt turystyczny.

W zakładaniu miejskiej winnicy uczestniczył ojciec Marcin Lisak, przeor klasztoru dominikanów w Sandomierzu, który stwierdził, że winiarstwo jest wyrazem kultury wysokiej, dlatego, że jest to taki sposób uprawy, czyli troszczenia się o coś, co w konsekwencji jest wspólnym dziełem człowieka i przyrody.

- Często mówimy o polskiej tożsamości katolickiej czy chrześcijańskiej. Coś tak symbolicznego, związanego z kultem eucharystycznym jak wino, winnica są jak najbardziej na miejscu - dodał przeor.

W miejskiej winnicy posadzono 20 roślin białej i ciemnej odmiany. Jak powiedziała prof. Magdalena Kapłan z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, głównym kryterium doboru była odporność na mróz oraz to, aby winorośl nie wymagała zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Ważnym czynnikiem był też efekt zdobniczy. Odmiany, które posadzono na skwerze charakteryzują się interesującym pokrojem, atutem jest także przebarwianie się liści na kolor żółty  przy odmianie jasnej, a przy ciemnej na czerwony.

Pielęgnacją miejskiej winnicy zajmą się lokalni winiarze.

W Sandomierzu i powiecie sandomierskim jest teraz ponad 20 winnic, a 9 z nich posiada pozwolenie na sprzedaż własnego wina.

Galeria zdjęć Sandomierz. Miejska winnica przy Bramie Opatowskiej (09.11.2019) [Zdjęcia: 13]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Urząd Miasta winnice RK Sandomierz
other news

Podobne wiadomości

W Sandomierzu powstanie miejska winnica

W Sandomierzu powstanie miejska winnica