Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Biskup Nitkiewicz: sami musimy dawać przykład jak kochać Pana Boga

- Gdy mówimy o świętości to nie chodzi tylko o modlitwę, chodzi o życie - powiedział jezuita, ojciec Krzysztof Dyrek podczas Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów, który odbył się w Sandomierzu.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

09.11.2019 07:48

image Na zdjęciu (w środku): biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Duchowny dodał, że życzliwość, służba i poświęcenie to cechy, które świadczą o świętości  kapłanów i osób świeckich. Odnosząc się do sytuacji kryzysowych w kościele, jeżeli chodzi o zjawisko pedofilii stwierdził, że kościół odkrywając pewne skandaliczne czyny, staje w obliczu  bolesnej prawdy, ale ona jest wyzwalająca.

- Ważne jest monitorowanie sytuacji, pomaganie ofiarom, wyciąganie konsekwencji wobec  grzesznych kapłanów, ale również pomaganie im, aby mogli zwalczyć swój problem - stwierdził  ojciec Krzysztof Dyrek. -To nam mówi, że jesteśmy słabi, ale to powinno nas bardziej prowadzić do Chrystusa. Nawracam się i zmieniam, ja który upadam albo ja, który jestem słaby i też mogę upaść i zgrzeszyć. Wszyscy powinniśmy uświęcić swoje życie poprzez jedność z Chrystusem i czerpanie z niego sił i wzoru - dodał jezuita.

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz stwierdził, że świętość to najlepsza sytuacja życiowa dla człowieka. Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Można do niej dążyć poprzez walkę z grzechem i pokusami jednocześnie modląc się i uczestnicząc w duszpasterstwie.

- Nie możemy tylko wymagać od świeckich, ale sami musimy dawać przykład, jak kochać Pana Boga - stwierdził biskup ordynariusz.

Uroczystości rozpoczęły się od Adoracji Najświętszego Sakramentu w bazylice katedralnej. Następnie było błogosławieństwo eucharystyczne i msza święta. Po niej zebrani przeszli do Domu Katolickiego, gdzie swój wykład wygłosił ojciec Krzysztof Dyrek.

W Dniu Modlitw o Uświęcenie Kaplanów uczestniczyło około 300 duchownych z całej diecezji.

Rocznie rozpatrywanych jest około 70 próśb od polskich kapłanów o zwolnienie ze stanu duchownego. W ostatnich kilku latach odeszło z tej formacji 1200 osób. Najwięcej rezygnacji jest wśród młodych kapłanów.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Sandomierz Kapłan ks. Tomasz Lis
other news

Podobne wiadomości

Biskup Nitkiewicz: księża muszą być wzorem i autorytetem

Biskup Nitkiewicz: księża muszą być wzorem i autorytetem

Nowi kapłani w Sandomierzu

Nowi kapłani w Sandomierzu

Biskup Nitkiewicz: jeśli kapłani będą wierni Jezusowi, będą oddani też człowiekowi

Biskup Nitkiewicz: jeśli kapłani będą wierni Jezusowi, będą oddani też człowiekowi

Przyszli księża rozpoczęli naukę w Sandomierzu

Przyszli księża rozpoczęli naukę w Sandomierzu