Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Świadkowie Historii” nagrodzeni przez IPN

Pięć osób i jedno stowarzyszenie otrzymały odznaczenie „Świadek Historii”. To honorowe wyróżnienie, ustanowione w 2009 roku zarządzeniem prezesa IPN i przyznawane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Autor: Michał Kita

08.11.2019 20:38

image 08.11.2019 Kielce. WDK. Odznaczenia "Świadek Historii". Urszula Oettingen - historyk Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Odznaczenie otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii narodu polskiego, zaangażowane w pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, dbające o zachowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju. Gala wręczenia odznaczeń odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Jak mówi wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, bez osób i instytucji wyróżnionych tytułem „Świadków Historii” upamiętnianie i kultywowanie pamięci o polskich bohaterach byłoby niezwykle utrudnione.

- Dlatego chcemy wspierać takie osoby i instytucje. A tych, z którymi ta współpraca jest najdłuższa i najbardziej owocna chcemy nagrodzić poprzez wręczanie tytułów „Świadka Historii” - wyjaśnia.

Wyróżnienie z rąk wiceprezesa IPN odebrała między innymi Jolanta Kulińska, wiceprezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska, która stwierdziła, że otrzymane odznaczenie to dla niej duże zaskoczenie.

- Nie przypuszczałam, że ktoś dostrzeże to, co robię i będzie to dla niego ważne, aby nominować mnie do tego wyróżnienia. Jednak każde słowa, które świadczą o tym, że starania o propagowanie dążenia do prawdy na temat zbrodni katyńskiej, jakie kultywuje nasze stowarzyszenie są dostrzegane, to daje powód do zadowolenia - mówi Jolanta Kulińska.

Profesor Urszula Oettingen, historyk Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która również otrzymała wyróżnienie przyznane przez IPN, stwierdziła, że traktuje tę nagrodę jako zwieńczenie trzydziestoletniej działalności na rzecz m.in. kultywowania i utrwalania pamięci historycznej.

- To wyróżnienie dla mnie, ale myślę, że należy się ono wszystkim tym, z którymi współpracuje, a także osobom, które pomagają i pomagały mi w tych działaniach przez ostatnie kilkadziesiąt lat. To między innymi kwestia renowacji zabytków cmentarzy kieleckich, czy projekty dotyczące renowacji i odbudowy miejsc pamięci narodowej na Kielecczyźnie - zaznacza.

Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podkreśla, że „Świadek Historii” to nagroda regionalna, mająca uhonorować osoby, które zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest dbałość o prawdę historyczną swoich małych ojczyzn.

- Historia regionalna składa się na całość historii naszego kraju, bez której nie moglibyśmy w pełni zrozumieć naszej przeszłości - zaznacza.

W uroczystości wziął udział między innymi senator Krzysztof Słoń, który stwierdził, że osoby uhonorowane tym odznaczeniem dają niezwykłe świadectwo swojego patriotyzmu.

- „Świadek Historii” to osoba o szczególnych zasługach dla naszej historii, kultywowania etosu naszego narodu. Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy ten tytuł uzyskują, a jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że wśród nas jest wiele osób, które zasługują na to wyróżnienie - stwierdził.

W gali wręczenia odznaczeń „Świadek Historii” IPN wzięli także udział wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i poseł Maria Zuba. Ceremonię uświetnił koncert „Lata dwudzieste, lata trzydzieste… Pokolenie Niepodległej”, prezentujący szlagiery II RP w jazzowych aranżacjach w wykonaniu zespołu Go!band.

Tytułem „Świadka Historii” zostali wyróżnieni także prof. dr hab. Adrienne Körmendy - konsul generalny Węgier w Krakowie, dr Janusz Baster - zajmujący się popularyzowaniem wiedzy o konspiracji w czasach okupacji hitlerowskiej, o. Jerzy Pająk – kapucyn, kapelan Związku Sybiraków i Związku Żołnierzy AK oraz krakowskie stowarzyszenie NZS 1980.

Organizatorami wydarzenia były delegatura IPN w Kielcach i oddział IPN w Krakowie.

Galeria zdjęć Kielce. WDK. Odznaczenia "Świadek Historii" (08.11.2019) [Zdjęcia: 17]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Maria Zuba IPN WDK Agata Wojtyszek RK Kielce Dorota Koczwańska-Kalita Świadek Historii Urszula Oettingen Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska