Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

RADIO OLSZTYN. Świetna wiadomość dla mieszkańców gminy Łukta. Nowa instalacja zastąpi wysłużoną oczyszczalnię ścieków

Potencjalna bomba ekologiczna przestanie wkrótce tykać. Gmina Łukta będzie miała nową oczyszczalnię ścieków. Dziś uroczyście wymurowano kamień węgielny pod tę inwestycję. Budowa oczyszczalni ma się zakończyć w przyszłym roku.

08.11.2019 18:47
Źródło: Radio Olsztyn

image Fot. Marek Lewiński / Radio Olsztyn

Nowa oczyszczalnia ścieków jest Łukcie bardzo potrzebna. Stara instalacja ma 18 lat i jest bardzo wysłużona. Zdarzało się, że podczas awarii, zamiast oczyszczać, zanieczyszczała środowisko.

- Stary obiekt to tak zwana tysiączka. Przyjmowała 1000 metrów sześciennych na dobę. Ta nowa będzie przyjmowała 1600 - powiedział Radiu Olsztyn Dariusz Struk, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Łukcie.

W nowej oczyszczalni gmina widzi potencjał do rozwoju gospodarczego. Władze przekonują, że skorzystają na tym istniejące firmy, takie, jak zakłady przetwórcze i mleczarnia.

- Będą mogły zwiększyć swój potencjał produkcyjny - mówił wójt Robert Malinowski.

- Rozwój gospodarczy to jedno. Po drugie ta oczyszczalnia to rozwiązanie problemów mieszkańców, a po trzecie działa na rzecz ochrony środowiska - podkreślał z kolei wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Inwestycja będzie kosztowała ponad 21 mln zł. Połowa tej kwoty pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego, druga połowa to pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Pierwsze ścieki nowa instalacja ma zacząć przyjmować na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.