Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nie będzie papieru w placówkach medycznych

20 świętokrzyskich placówek służby zdrowia rezygnuje z papieru i będzie posługiwać się wyłącznie elektroniczną dokumentacją medyczną. Ma to służyć usprawnieniu pracy tych instytucji.

Autor: Iwona Murawska

06.11.2019 14:33

image 06.11.2019. Kielce. Konferencja w Świętokrzyskim Centrum Onkologi. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Sztokfisz - zastępca dyrektora Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Planowania Przestrzennego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, Marek Jońca - członek zarządu województwa świętokrzyskiego i Marek Bogusławski - członek zarządu województwa świętokrzyskiego Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Marek Bogusławski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego podkreśla, że dzięki zmianie systemu, placówki będą miały możliwość realizacji e-usług, np. elektronicznej wymiany skierowań, recept oraz zleceń. Przyczyni się też do usprawnienia obsługi pacjentów.

- To bardzo dobre rozwiązanie nie tylko dla lekarzy, ale i dla pacjentów. W przypadku gdy do naszego województwa przyjedzie turysta np. z Wybrzeża i tu zachoruje, wówczas lekarz dzięki systemowi będzie mógł na swój komputer ściągnąć historię leczenia tego pacjenta. Będzie wiedział np. czy cierpi na choroby przewlekłe oraz jakie lekarstwa przyjmuje. Te informacje pozwolą wpływać na proces diagnostyczny, a przede wszystkim pacjenci będą leczeni na coraz wyższym poziomie - dodał Marek Bogusławski.

Andrzej Sztokfisz, zastępca dyrektora Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Planowania Przestrzennego w urzędzie marszałkowskim w Kielcach informuje, że obecnie w placówkach, które biorą udział w projekcie trwają prace związane z budowaniem serwerów, które gwarantować będą bezpieczeństwo dokumentacji.

- Następnym etapem projektu będzie zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania do niego, sprzętu serwerowego oraz systemu informatycznego - dodał Andrzej Sztokfisz.

Rafał Krupa, dyrektor Szpitala Powiatowego we Włoszczowie jest przekonany, że wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej zmniejszy koszty ponoszone przez poszczególne placówki medyczne. W zależności od wielkości szpitala będzie to od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

Na wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej placówki mają czas do połowy 2021 roku. Projekt kosztować będzie ponad 57 mln zł.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kielce Szpital Powiatowy Włoszczowa Marek Bogusławski