Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Światowej klasy sprzęt do badania wad postawy trafi do kieleckiej uczelni

Profesor Jacek Wilczyński z Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego otrzymał grant z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prawie 2,5 mln zł. Za te pieniądze planuje rozszerzyć swoje badania wad postaw u dzieci. Jak tłumaczy, pomoże w tym nowoczesny zestaw urządzeń do kompleksowej diagnostyki wad postawy ciała i skolioz u dzieci, który zamierza kupić dzięki funduszom z grantu.

Autor: Daniel Lenart

05.11.2019 15:23

image 06.11.2019 Kielce. Collegium Medicum Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- To system dziesięciu urządzeń, które analizują szereg różnych czynników, na przykład układ kręgosłupa, chód, napięcie mięśniowe. Diagnozować będziemy cały system posturalny. Dotyczy to również zaburzeń równowagi - mówi profesor Jacek Wilczyński.

System będzie służył również w dydaktyce. Szkolić się na nim będą studenci kierunków medycznych UJK.

Profesor Jacek Wilczyński w ciągu ostatnich kilku lat przebadał około 5 tys. dzieci z Kielc. Te badania będą kontynuowane, ale już w szerszym zakresie. Jak mówi naukowiec, co drugie dziecko ma problemy z postawą.

- Jeżeli chodzi o skoliozy, to odsetek chorób jest taki sam, jak w krajach Unii Europejskiej, czyli sięga około 3 proc. Natomiast dużo gorzej jest, jeżeli chodzi o postawy skoliotyczne. Tu odsetek sięga aż 50 proc. przebadanych dzieci - tłumaczy profesor Jacek Wilczyński.

Postawa skoliotyczna wiąże się z asymetrią ciała i bez odpowiedniej rehabilitacji może przerodzić się w pełną skoliozę.

Za problemy z postawą odpowiada głównie fakt, że dzieci mają zbyt mało ruchu. Poza tym nie pomaga zły sposób siedzenia najmłodszych.

- Praca nad tym, żeby dziecko wyprostować i pozbyć się złych nawyków może trwać nawet 2 lata - podkreśla profesor Wilczyński.

Obecnie trwa postępowanie przetargowe na zakup zestawu urządzeń do badań wad postawy. Aparatura powinna trafić do Uniwersytetu Jana Kochanowskiego najpóźniej w styczniu przyszłego roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

UJK RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

UJK upamiętni rocznicę obalenia Muru Berlińskiego

UJK upamiętni rocznicę obalenia Muru Berlińskiego

UJK z kolejnymi nowościami

UJK z kolejnymi nowościami

UJK się zmienia. Powstanie nowy wydział

UJK się zmienia. Powstanie nowy wydział

Oryginalne ekspozycje nawiązujące do 50-letniej historii UJK

Oryginalne ekspozycje nawiązujące do 50-letniej historii UJK