Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

UJK upamiętni rocznicę obalenia Muru Berlińskiego

Przypadająca w tym roku 30. rocznica obalenia Muru Berlińskiego będzie dla uczniów kieleckich szkół okazją do poznania historii obalenia komunizmu i zjednoczenia Niemiec. Uniwersytet Jana Kochanowskiego przygotował dla młodzieży, ale też wszystkich mieszkańców Kielc szereg atrakcji.

Autor: Daniel Lenart

05.11.2019 11:38

image Kielce. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Rektorat UJK Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Projekt obejmuje cztery dni, a całość zacznie się we wtorek 12 listopada. Ralph Arzt, wykładowca UJK poprowadzi w Centrum Języków Obcych wieczór filmów niemieckich. Jak mówi doktor Donata Wójcik z Instytutu Filologii Obcych, upadek Muru Berlińskiego jest ważnym symbolem i warto znać okoliczności, które do tego doprowadziły.

- To również rocznica upadku komunizmu, która świętowana jest w wielu krajach Europy. Nasz projekt skierowany jest do uczniów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych historią najnowszą. Będą mogli ją poznać nie z książek czy filmów, ale z ust osób, które były jej świadkami - twierdzi Donata Wójcik.

W środę 13 listopada w Pałacyku Zielińskiego odbędzie się wykład na temat śladów Niemców w Kielcach. Początek o godzinie 17.00. Z kolei w czwartek do Kielc przyjedzie Cornelia Pieper, konsul generalny Niemiec. W Centrum Języków Obcych weźmie udział w dyskusjach na temat tego, jak upadek Muru zmienił Niemców i jak z perspektywy czasu oceniają oni połączenie obu krajów.
Doktor Donata Wójcik mówi, że piątek 15 listopada będzie ostatnim dniem projektu.

- Zaplanowaliśmy wówczas warsztaty dla młodzieży, również tej, która nie mówi zbyt dobrze po niemiecku. Ja będę opowiadała o niemieckiej muzyce rockowej, a doktor Krzysztof Kasiński opowie o swojej pasji, czyli Trabancie - dodaje.

Pełny program projektu dostępny jest na stronie Instytutu Filologii Obcych. Część wydarzeń ma ograniczoną liczbę miejsc i wymaga wcześniejszego zgłoszenia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

UJK RK Kielce Instytut Filologii Obcych