Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Niepełnosprawni otrzymali promesy na założenie własnych firm

Produkcją mebli, zabawek dla dzieci oraz ubezpieczeniami i przewozem osób zajmą się osoby niepełnosprawne, którym władze powiatu kieleckiego wręczyły promesy na utworzenie własnych firm. Każda z osób otrzyma około 40 tys. zł.

Autor: Izabela Mortas

30.10.2019 18:00

image 30.10.2019. Kielce. Osoby niepełnosprawne otrzymały dofinansowanie na otwarcie własnych działalności gospodarczych. Na zdjęciu (od lewej): Stefan Bąk - członek zarządu powiatu kieleckiego, Mirosław Gębski - starosta kielecki, Krzysztof Słoń - senator PiS i Andrzej Michalski - dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce
Komentarze

Pieniądze pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak wyjaśnia Stefan Bąk, członek zarządu powiatu kieleckiego odpowiedzialny za służbę zdrowia, to część projektu realizowanego w celu wsparcia osób niepełnosprawnych.

- W sumie w tym roku wesprzemy 35 osób, z czego 22 z nich otworzą własną działalność. Warunek jest taki, że firma musi istnieć co najmniej dwa lata. Pieniądze przekazujemy także 13 przedsiębiorcom, którzy tworzą miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. Muszą zapewnić im zatrudnienie co najmniej przez 3 lata – wyjaśnia Stefan Bąk.

Osoby niepełnosprawne zdecydowały się na otwarcie bardzo różnych przedsiębiorstw. Witold Zagórski z Zagnańska zamierza tworzyć zabawki i gry dla osób niepełnosprawnych.

- To będą kreatywne zabawki, modele, jakich na rynku jeszcze nie ma. Dzieci będą mogły budować duże obiekty ze sklejki, z materiałów ekologicznych. To pozwoli im się rozwijać i pobudzać wyobraźnię – mówi. Pan Witold dodaje, że jego żona pracuje w szkole, przez co ma kontakt z dziećmi, także niepełnosprawnymi. - Jako osoba od niedawna niepełnosprawna rozumiem ich problemy i chcę im pomóc – podkreśla.

Tomasz Dróżdż z Bilczy z kolei zamierza otworzyć przedsiębiorstwo meblowe. Mówi, że za otrzymaną dotację uda się sfinansować część maszyn.

- Osoby niepełnosprawne potwierdzają swoimi kwalifikacjami i zaangażowaniem w pracę to, że wato im dawać szansę – ocenia senator Krzysztof Słoń. Dodaje, że wielu przedsiębiorców jest bardzo pozytywnie zaskoczonych tym, jakich dobrych pracowników pozyskują.

Senator podkreśla, że osoby niepełnosprawne są dziś środowiskiem najbardziej dotkniętym bezrobociem, dlatego w ich stronę powinno być kierowane wsparcie.

W sumie na tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych z powiatu kieleckiego i rozpoczęcie przez nich własnej działalności zostanie przekazanych w tym roku 1,22 mln zł.

Galeria zdjęć Kielce. Osoby niepełnosprawne otrzymały dofinansowanie na otwarcie własnych działalności gospodarczych (30.10.2019) [Zdjęcia: 5]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Niepełnosprawni Powiat Kielecki PFRON RK Kielce Stefan Bąk
other news

Podobne wiadomości

Niepełnosprawni w Jędrzejowie mają nowy internat

Niepełnosprawni w Jędrzejowie mają nowy internat

Niepełnosprawni mogą liczyć na kolejne wsparcie

Niepełnosprawni mogą liczyć na kolejne wsparcie

Niepełnosprawni będą mogli liczyć na wsparcie. ZUS przyjmuje wnioski

Niepełnosprawni będą mogli liczyć na wsparcie. ZUS przyjmuje wnioski

Niepełnosprawni wyjechali nad morze. To dla nich czas rehabilitacji ducha i ciała

Niepełnosprawni wyjechali nad morze. To dla nich czas rehabilitacji ducha i ciała