Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Walka o czyste powietrze trwa

Przedstawiciele Fundacji Czyste Powietrze, która działa w całym kraju doradzali w Jędrzejowie, w jaki sposób starać się o dotację na wymianę ogrzewania oraz termomodernizację.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda

26.10.2019 09:37

image   Fot. / Internet
Komentarze

Jak mówiła Agata Śmieja, przedstawiciel fundacji - chodzi o to, aby zachęcać ludzi do skorzystania z rządowego programu „Czyste Powietrze", ponieważ to największy program wsparcia dla domów jednorodzinnych.

W ramach dotacji można ubiegać się o dofinansowanie w kwocie do 53 tys. złotych kosztów kwalifikowanych, czyli od 15% do 90 % wartości inwestycji. Tak więc osoby najuboższe mogą dostać bardzo duże dofinansowanie i poprawić stan swoich domów - powiedziała Agata Śmieja. Jak dodała, wysokość dotacji zależy od dochodu na jednego członka rodziny. W przypadku czteroosobowej rodziny, w której są pracujący rodzice i dwójka dzieci, dochód dzielony jest na 4 osoby i na tej podstawie wyliczany jest procent dotacji, jaką bezzwrotnie może otrzymać.

Ponadto, przedstawicielki fundacji podczas spotkania informowały o przyczynach powstawania smogu oraz jak efektywnie przeprowadzić termomodernizację, aby m.in. domy były tańsze w utrzymaniu, jak zacząć ogrzewać dom w sposób ekologiczny i energooszczędny.

W spotkaniu wziął udział Józef Siwiec z Jędrzejowa, który powiedział, że dla niego to bardzo ważne spotkanie, ponieważ zamierza wymienić piec z węglowego na gazowy i dokończyć docieplanie domu. Jest emerytem i liczy się z każdą złotówką.

- Prawda jest taka, że przynajmniej 50 lat za późno zaczynamy dbać o środowisko, dlatego najwyższa pora wymienić piec. W najbliższej przyszłości nikogo to nie minie - dodał mieszkaniec Jędrzejowa.

Do tej pory Fundacja Czyste Powietrze na terenie całego kraju zorganizowała już 120 spotkań. Kolejne 30 jest zaplanowane.

25.10.2019 Jędrzejów. Spotkanie mieszkańców z przedstawicielami Fundacji Czyste PowietrzeFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Jędrzejów RK Jędrzejów program „Czyste powietrze”
other news

Podobne wiadomości

"Czyste powietrze" dotarło do Starachowic

Łatwiejszy dostęp do programu „Czyste powietrze”

Łatwiejszy dostęp do programu „Czyste powietrze”

„Czyste powietrze” bliżej mieszkańców. Dopłaty na wyciągnięcie ręki

„Czyste powietrze” bliżej mieszkańców. Dopłaty na wyciągnięcie ręki

Świętokrzyskie liderem w Polsce w realizacji programu „Czyste Powietrze”

Świętokrzyskie liderem w Polsce w realizacji programu „Czyste Powietrze”