Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Duchowe widowisko w Kieleckim Teatrze Tańca

Artyści Kieleckiego Teatru Tańca powrócą do jazzowych korzeni i zatańczą do muzyki na żywo w wykonaniu Chóru Kameralnego Fermata i studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W najnowszym spektaklu „Brodzić po wodzie” na scenie wystąpi około 50 osób.

Autor: Izabela Mortas

24.10.2019 17:47

image 24.10.2019 Kielce. Konferencja przed spektaklem „Brodzić po wodzie” Kieleckiego Teatru Tańca Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- Czekaliśmy długo na to, by „połączyć się” znów z muzyką na żywo na scenie - podkreśla Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca i zaznacza, że nadchodząca premiera będzie zbiorem choreografii do pieśni religijnych ilustrowanych tańcem jazzowym oraz elementami folkloru afroamerykańskiego. 

- W 1998 roku mieliśmy premierę spektaklu „Dla Ciebie Panie”. Od tamtej pory marzyliśmy, by powtórzyć ten sukces. Upłynęło trochę czasu, dlatego zdecydowaliśmy się, że nie będziemy odnawiać spektaklu, lecz zabierzemy z niego kilka utworów i choreografii, które są nieśmiertelne - mówi.

W efekcie usłyszymy 22 utwory w wykonaniu chóru i muzyków. Artyści zatańczą nie tylko do ich pieśni, lecz także do kilku odtwarzanych utworów.

Jak mówi Elżbieta Pańtak, spektakl jest w dużej mierze o miłości do Boga, narzekaniu na niedolę życiową, ale też w duchu muzyki gospel. Mówi o radosnej miłości do drugiego człowieka. Poza tematem kluczowa jest sama forma sztuki.

- Potraktowaliśmy ten spektakl jako bardzo ważne wydarzenie. Wspólne z muzykami i chórem, ale chcieliśmy także pokazać publiczności, jak wygląda taniec jazzowy, którego dziś w Polsce poza nami prawie nikt nie uprawia. Jazz jest piękny i w tańcu i w muzyce i w śpiewie - podkreśla dyrektorka.

Profesor Ewa Robak, dyrygent, odpowiadająca za przygotowanie chóru, liczy na to, że połączenie doświadczonego zespołu chóralnego z młodymi charyzmatycznymi głosami studentów da efekt, jaki niesie ze sobą muzyka gospel. Przekaz duchowy płynący z emocji będzie podparty dobrą jakością opracowań wokalno-instrumentalnych.

Z udziału w spektaklu cieszą się sami artyści. Jak mówi tancerz Tomasz Słomka, wyćwiczonego tańca wymagającego dobrze opanowanej techniki jest dziś mało na scenie w Polsce.

- W tym momencie będziemy mieli okazję pokazać się w spektaklu tanecznym, a nie performatywnym. Wykorzystujemy w nim taniec w stu procentach. Gdy schodzimy ze sceny po próbach, brakuje nam tchu z wysiłku fizycznego, ale też z radości, że w tym uczestniczymy - mówi.

Za choreografię i kostiumy w spektaklu odpowiadają Elżbieta i Grzegorz Pańtakowie, za animacje Marysia Łozińska. Chór przygotowuje Ewa Pająk, a za opracowanie muzyczne odpowiada Krzysztof Jończyk.

Premiera spektaklu „Brodzić po wodzie” odbędzie się 8 listopada.

Galeria zdjęć Kielce. Konferencja przed spektaklem „Brodzić po wodzie” KTT (24.10.2019) [Zdjęcia: 20]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kielecki Teatr Tańca RK Kielce spektakl „Brodzić po wodzie”
other news

Podobne wiadomości

Cheerleaders z całej Polski tańczą w KTT

Cheerleaders z całej Polski tańczą w KTT

Warsztaty i wieczór tańca w KTT

Warsztaty i wieczór tańca w KTT

KTT podsumował sezon. Tak dobrze nie było jeszcze nigdy

KTT podsumował sezon. Tak dobrze nie było jeszcze nigdy