Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Posłowie na Sejm odebrali zaświadczenia o wyborze [SYLWETKI]

Posłowie wybrani w październikowych wyborach odebrali dziś w Sejmie zaświadczenia o zdobyciu mandatów w IX kadencji Sejmu. Potwierdzenie otrzymało także 16 reprezentantów województwa świętokrzyskiego.

Autor: Monika Miller , Michał Kita

24.10.2019 13:52

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W nowej kadencji region reprezentować będzie 10 przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, 3 posłów Koalicji Obywatelskiej oraz po jednym z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że dla niego jest to już szósta kadencja, jednak mimo to nie popada w rutynę, i traktuje ją jako kolejne wyzwanie.

- Jestem wdzięczny tym wszystkim wyborcom, którzy postawili na Prawo i Sprawiedliwość, dzięki którym mam przyjemność reprezentować ich w polskim Sejmie. Odbieranie zaświadczeń o wyborze to ważny dzień, któremu towarzyszą wielkie emocje, dlatego podchodzę do tego z drżeniem serca - zaznaczył.

Poseł Anna Krupka zwróciła uwagę na to, że 4 lata temu otrzymała 27 tys. głosów, a teraz prawie 70 tys.

- Przy tej okazji pragnę jeszcze raz podziękować moim wyborcom, bo to dzięki nim jestem dzisiaj w Sejmie. W tej kadencji przed nami wiele wyzwań, aby utrzymać dynamikę zmian, jaka była w ciągu ostatnich 4 lat - powiedziała Anna Krupka.

Poseł Piotr Wawrzyk przyznał, że przed odebraniem zaświadczenia czuł tremę, ale też poczucie odpowiedzialności i radość.

- Jestem tu, aby realizować swoje obietnice wyborcze i służyć mieszkańcom województwa świętokrzyskiego - dodał Piotr Wawrzyk.

Poseł Andrzej Kryj wyraził radość z faktu, że odebrał dziś zaświadczenie od Państwowej Komisji Wyborczej.

- Kolejnym ważnym dniem będzie dla mnie 12 listopada, kiedy złożę ślubowanie. 4 lata temu zostałem posłem startując z 12 miejsca na liście. W tym roku ponownie wyborcy mi zaufali i zostałem posłem z 10 miejsca. Ważne jest dla mnie to, że zwiększyła się liczba oddanych na mnie głosów o 60 procent. To bardzo dużo. Dziękuje za to mieszkańcom województwa świętokrzyskiego - powiedział Andrzej Kryj.

Jako szczególną i zawsze wzruszającą określił dzisiejszą uroczystość poseł Marek Kwitek.

- To zaszczyt i honor być posłem. To także zobowiązanie wobec mieszkańców regionu. Jestem w Sejmie czwarty raz. Cieszy mnie to, że tak długo mam zaufanie wyborów - dodał.

Poseł Agata Wojtyszek przyznała, że rozpoczyna się nowy rozdział zawodowy w jej życiu.

- Dzięki zaufaniu mieszkańców regionu otrzymałam mandat posła. Dla mnie jest to bardzo ważny dzień i mam nadzieje, że zapamiętam go na długo. Odbyłam szkolenie dla nowych posłów. Wydaje mi się, że wiele rzeczy sobie uporządkowałam. Myślę, że to pomoże mi w realizacji kolejnych zadań - dodała.

Poseł Michał Cieślak uważa, że ten dzień to dla niego duży krok naprzód.

- Chcemy kontynuować tę kadencję zgodnie z duchem kampanii wyborczej i będziemy realizować nasze obietnice. Proszę trzymać za nas kciuki - dodał Michał Cieślak.

Dla posła elekta Bartłomieja Dorywalskiego to była szczególna chwila.

- Ciarki nam przeszły, kiedy przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podkreślił, że dzisiejsze wydarzenie zostało zorganizowane w setną rocznicę powołania Sejmu Ustawodawczego. To szczególna rocznica dla każdego Polaka - dodał.

Z kolei poseł Dominik Tarczyński podkreśla, że uroczystość odebrania zaświadczenia o wyborze jest celebracją demokracji.

- Nie chodzi tylko i wyłącznie o to, aby odebrać kawałek papieru. Chodzi o szacunek dla izby, którą reprezentujemy i dla wyborców, to bardzo ważna tradycja. Tradycja jest jednym z filarów polskości i polskiej demokracji. W tym roku obchodzimy stulecie pierwszych wyborów z 1919, w rocznicę tych wyborów odbyły się wybory do Sejmu. To dla mnie wielka zaszczytna chwila i honor dla Polaka - zaznaczył.

Dominik Tarczyński stwierdził, że do momentu Brexitu, kiedy obejmie mandat posła w Parlamencie Europejskim, w polskim parlamencie będzie „orał lewactwo”.

Podczas uroczystości wręczenia zaświadczeń o wyborze posłów nieobecny był minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Poseł Czesław Siekierski z PSL chce wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie zarówno to, które zdobył w parlamencie, ale także w unii.

- Zależy mi na sprawach związanych z gospodarką, ale także tych związanych z województwem świętokrzyskim - przyznał Czesław Siekierski.

Poseł Krzysztof Bosak z Konfederacji zwracał uwagę, że gmach Sejmu już tętni życiem.

- Mamy zaplanowane liczne narady. Będziemy intensywnie pracować. Zaraz po rozdaniu dyplomów spotkamy się w grupie posłów, aby ustalić dalsze działania. Poza tym trwa szkolenie nowych posłów. Ze względu na fakt, że jestem po raz drugi parlamentarzystą, nie musiałem brać w nim udziału, ale mam też całą masę formalności, które muszę dopełnić - powiedział.

Poseł Andrzej Szejna, lider świętokrzyskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej stwierdził, że moment otrzymania zaświadczenia o wyborze na posła jest bardzo wzruszający.

- Lewica wraca do parlamentu po czterech latach. Będziemy realizować nasze projekty, myślę że ta kadencja będzie ogromnym wyzwaniem, który zakończy się sukcesem Lewicy. Tak naprawdę chcemy za kolejne cztery lata wziąć pełną odpowiedzialność, za państwo i nie być w opozycji. Dzisiejsza uroczystość jest równie wzruszająca i emocjonalna, jak moment wieczoru wyborczego, podczas którego okazało się, że Lewica wraca do Sejmu - podkreśla parlamentarzysta.

Zdaniem poseł Marzeny Okły-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej, objęcie po raz kolejny mandatu to wielkie zobowiązanie, które jednak przyjmuje ze spokojem.

- Z pewnością bierze się to z tego, że jest to moja czwarta kadencja w Sejmie. Wiem z czym wiąże się ta praca, jaka jest to odpowiedzialność, jaką trzeba zachować pokorę i jakim trzeba być pracowitym - dodała Marzena Okła-Drewnowicz.

Poseł Adam Cyrański uważa, że jest doświadczonym posłem, dlatego odebranie zaświadczenia to dla niego czysta formalność.

- Po raz kolejny zostałem parlamentarzystą, aby działać na rzecz województwa świętokrzyskiego - dodał.

Bartłomiej Sienkiewicz, który uzyskał mandat z pierwszego miejsca Koalicji Obywatelskiej w regionie odmówił udzielenia komentarza dziennikarzom Radia Kielce. Jak stwierdził „nie ma czasu”.

Zaświadczenia o wyborze parlamentarzystom wręczył przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz. W uroczystości wzięli także udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Jutro, w piątek 25 października, zaświadczenia o wyborze zostaną wręczone 100 senatorom nowej kadencji, w tym trzem przedstawicielom województwa świętokrzyskiego.

„ŚWIĘTOKRZYSKA REPREZENTACJA” W SEJMIE

ZBIGNIEW ZIOBRO (115 903 głosów w wyborach) - Prawo i Sprawiedliwość

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 18 sierpnia 1970 roku, Kraków
MIEJSCE ZAMIESZKANIA: -
WYKSZTAŁCENIE: wyższe
UKOŃCZONA SZKOŁA:  Uniwersytet Jagielloński, kierunek: prawo i administracja
STAN CYWILNY: żonaty
DZIECI: dwóch synów
Poseł na Sejm IV, V, VI i VIII kadencji. Współzałożyciel Polski Razem. W 1994 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. Egzamin prokuratorski zdał w 1997 roku. Po ukończeniu studiów był doradcą ministra spraw wewnętrznych i administracji Marka Biernackiego. Od 2001 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W listopadzie 2011 roku utworzył klub parlamentarny Solidarna Polska. Od 2015 roku pełni funkcję ministra sprawiedliwości, od 2016 roku także prokurator generalny

ANNA KRUPKA (69 946) - Prawo i Sprawiedliwość

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 30 października 1981, Warszawa
MIEJSCE ZAMIESZKANIA: -
WYKSZTAŁCENIE: wyższe
UKOŃCZONA SZKOŁA: Uniwersytet Warszawski, kierunek: socjologia
STAN CYWILNY: panna
DZIECI: -
Polityk i samorządowiec, poseł Sejmu VIII, od 2018 roku sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Od 2013 roku członek Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości. W 2014 roku wybrana Radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Od marca 2017 roku przewodnicząca Wojewódzkiego Zespołu Samorządowego Prawa i Sprawiedliwości w województwie świętokrzyskim, gdzie jako poseł aktywnie angażuje się w działania na rzecz rozwoju infrastruktury sportowej. Za tę dziedzinę odpowiedzialna również, jako Sekretarz Stanu w MSiT. Ponadto minister Witold Bańka powierzył jej kwestie dotyczące dalszego wzmacniania konkurencyjności polskiej oferty turystycznej, w szczególności koordynację i wdrażanie projektu Polskie Marki Turystyczne, którego głównym celem ma być ukonstytuowanie tzw. regionów turystycznych

AGATA WOJTYSZEK (18 333) - Prawo i Sprawiedliwość

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 23 października 1967 roku, Starachowice
MIEJSCE ZAMIESZKANIA: -
WYKSZTAŁCENIE: wyższe
UKOŃCZONA SZKOŁA: Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Kielcach, kierunek - matematyka; studia podyplomowe na kierunkach zarządzanie oświatą oraz informatyka
STAN CYWILNY: zamężna
DZIECI: dwóch synów
Polityk, nauczyciel i samorządowiec, od 2015 roku wojewoda świętokrzyski. Nauczyciel matematyki i informatyki w starachowickich szkołach. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli. Edukator na kursach kwalifikacyjnych zarządzania oświatą. W latach 2007-2014 dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów w Starachowicach. W 2014 roku została wybrana radną Rady Powiatu Starachowickiego, pełniła funkcję wicestarosty starachowickiego. Jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, należy do NSZZ Solidarność. Śpiewa w Chórze Meridies. Kibic siatkówki i piłki ręcznej

KRZYSZTOF LIPIEC (14 544) - Prawo i Sprawiedliwość

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 11 października 1959 roku, Starachowice
MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Starachowice
WYKSZTAŁCENIE: wyższe
UKOŃCZONA SZKOŁA: Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Kielcach - Wydział Matematyczno-Przyrodniczy
STAN CYWILNY: żonaty
DZIECI: córka i syn
Polityk i nauczyciel; senator IV kadencji; poseł V, VI, VII i VIII kadencji. Przez wiele lat był etatowym pracownikiem oświatowej „Solidarności”. W latach 80. związany z opozycją demokratyczną - działał, m.in., w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W okresie stanu wojennego internowany (od 13 grudnia 1981 do 2 lipca 1982). Radny sejmiku świętokrzyskiego (1998-2002) i powiatu starachowickiego (2002-2005). Od 2012 roku okręgowy prezes Prawa i Sprawiedliwości
KONTAKT: Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Krzysztofa Lipca, ul. Radomska 29 m. 110, 27-200 Starachowice, 41 275 30 19, listy@krzysztof-lipiec.pl. Biuro Poselsko-Senatorskie Prawa i Sprawiedliwości z siedzibą w Kielcach, al. IX Wieków Kielc 2A, 25-516 Kielce, tel. 41 343 39 25, kielce@pis.org.pl

MICHAŁ CIEŚLAK (12 310) - Prawo i Sprawiedliwość

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 9 grudnia 1974 roku, Dąbrowa Tarnowska
MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Oblekoń
WYKSZTAŁCENIE: wyższe
UKOŃCZONA SZKOŁA: Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie - Wydział Rolniczy, Agroekonomia
STAN CYWILNY: -
DZIECI: -
Przedsiębiorca (gospodarstwo sadownicze i szkółkarskie), poseł VIII kadencji - członek Komisji Gospodarki i Rozwoju, Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji. Pracował na stanowiskach związanych ze szkoleniami i zarządzaniem kadrami. W latach 2001-2002 pracował w grupie BezPol działającej w obrębię Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec; w latach 2003-2004 wspólnie z Małopolskim Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych kierował pionem szkolenia doradców odpowiedzialnych za przyszłe wdrażanie finansowych programów pomocowych „Operacyjnych i Strukturalnych” UE w Polsce po pełnej akcesji; w latach 2004-2008 prowadził firmę MC Consulting zajmującą się doradztwem ekonomicznym w zakresie pozyskiwania funduszy europejskich i przygotowywaniem aplikacji; w latach 2009-2010 w Copa-Cogeca - Grupa Konsultacyjna Generalnej Dyrekcji ds. Rolnictwa Komisji Europejskiej w Brukseli. Członek Krajowej Rady Izb w Warszawie. Ekspert Grupy Konsultacyjnej Generalnej Dyrekcji ds. Rolnictwa Komisji Europejskiej w Brukseli. W wolnym czasie czyta książki, wędkuje
KONTAKT: Biuro poselskie ul. Kościuszki 60 lok. 203 i 204, 28-100 Busko-Zdrój, tel. 41 376 60 32, email: michal.cieslak@sejm.pl, biuro.michal.cieslak@gmail.com. Biuro Poselsko-Senatorskie Prawa i Sprawiedliwości z siedzibą w Kielcach, Al. IX Wieków Kielc 2A, 25-516 Kielce, tel. 41 343 39 25, email: kielce@pis.org.pl

DOMINIK TARCZYŃSKI (8 186) - Prawo i Sprawiedliwość

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 27 marca 1979 roku, Lublin
MIEJSCE ZAMIESZKANIA: -
WYKSZTAŁCENIE: wyższe
UKOŃCZONA SZKOŁA: Katolicki Uniwersytet Lubelski - absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji
STAN CYWILNY: -
DZIECI: -
Animator wspólnoty w londyńskiej katedrze Westminster (2003-2008), dyrektor TVP3 Kielce (2009-2010), zastępca dyrektora ds. eksploatacji w Ośrodku Informatyki i Telekomunikacji TVP. Publicysta „Gazety Polskiej”, autor i reżyser filmów dokumentalnych. Członek Solidarnej Polski (2011-2014), od 2015 roku w PiS. Poseł VIII kadencji. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 został wybrany na deputowanego IX kadencji (przypadł mu dodatkowy mandat w PE, przyznany Polsce w ramach rozdysponowania części mandatów obsadzanych dotąd przez Wielką Brytanię, z uwagi na opóźnienie procedury brexitu objęcie tego mandatu zostało zawieszone)
KONTAKT: Biuro poselskie, ul. Warszawska 29/7, 25-518 Kielce, tel. 732 993 357, dominik.tarczynski@sejm.pl

ANDRZEJ KRYJ (7 690) - Prawo i Sprawiedliwość

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 9 czerwca 1960 roku, Ostrowiec Świętokrzyski
MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Ostrowiec Świętokrzyski
WYKSZTAŁCENIE: wyższe
UKOŃCZONA SZKOŁA: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - magister historii; studia podyplomowe z historii (1992), organizacji i zarządzania o specjalności menedżer oświaty samorządowej (2000) oraz nadzoru pedagogicznego z elementami ewaluacji (2001)
STAN CYWILNY: żonaty
DZIECI: syn i córka
Urodził się w Ostrowcu Świętokrzyskim w rodzinie o tradycjach hutniczych. Ukończył Publiczną Szkolę Podstawową nr 1, a następnie III Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. W latach 1990-1991 wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, a od 1991 do 1999 roku dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1. Od 1999 roku Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Radny Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego (1993-1997), radny Powiatu Ostrowieckiego (1998-2014), wicestarosta ostrowiecki (2006-2010), radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego (2014).
Aktywny działacz organizacji społecznych i samorządu terytorialnego - m.in. członek Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Piłsudskiego w Ostrowcu. „Człowiek roku” w Powiecie Ostrowieckim w kategorii samorządność i społeczność lokalna (2018), laureat „Anioła Dobroci” (2019).
Autor książki „Kunów nad Kamienną. Zarys dziejów” i biogramu majora Stefana Rychtera „Tumrego” zamieszczonego w publikacji „Księga wspomnień. 90 lat Gimnazjum i Liceum im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim”. Przewodniczący Zespołu Redakcyjnego publikacji „Błogosławię Wam… Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego w hołdzie Janowi Pawłowi II”.
Miłośnik historii (w szczególności dziejów Polski w XIX i XX wieku) oraz lektury (szczególnie literaturę science fiction i fantasy).
KONTAKT: Biuro Posła na Sejm RP Andrzeja Kryja - al. Jana Pawła II 65, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, tel. 41 266 52 59, e-mail: biurokryj@onet.pl

BARTŁOMIEJ DORYWALSKI (7 386) - Prawo i Sprawiedliwość

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 16 sierpnia 1979 roku, Włoszczowa
MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Włoszczowa
WYKSZTAŁCENIE: wyższe
UKOŃCZONA SZKOŁA: Katolicki Uniwersytet Lubelski - absolwent wydziału prawa; na tej samej uczelni uzyskał stopień doktora nauk prawnych
STAN CYWILNY: -
DZIECI: -
Prawnik i samorządowiec, w latach 2006-2014 (z przerwą w 2010 r.) burmistrz Włoszczowy, poseł na Sejm VI i IX kadencji, radny Sejmiku Świętokrzyskiego (2014-2018), wicewojewoda świętokrzyski (2018-2019). Był społecznym asystentem Przemysława Gosiewskiego. Pracownik naukowo-dydaktyczny w Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Radca prawny. W 2016 roku odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi

PIOTR WAWRZYK (6 750) - Prawo i Sprawiedliwość

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 12 grudnia 1967 roku, Kielce
MIEJSCE ZAMIESZKANIA: -
WYKSZTAŁCENIE: wyższe
UKOŃCZONA SZKOŁA: Uniwersytet Warszawski - kierunek stosunki międzynarodowe oraz kierunek prawo
STAN CYWILNY: -
DZIECI: -
Adiunkt w Instytucie Europeistyki na Wydziale Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w Biurze Komisji Sejmowych Kancelarii Sejmu RP, Zespole Prawnym Departamentu Integracji Europejskiej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uczestniczył w negocjacjach akcesyjnych RP do UE. Pełnił funkcję eksperta ds. realizacji zobowiązań akcesyjnych. Współpracował z Departamentem Legislacji Europejskiej Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Brał udział w pracach komisji sejmowych i senackich zajmujących się wdrażaniem prawa Unii Europejskiej do polskiego porządku prawnego. Do 2009 roku ekspert Komisji ds. Unii Europejskiej Sejmu RP. Od lutego 2018 roku podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

MAREK KWITEK (5 453) - Prawo i Sprawiedliwość

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 28 kwietnia 1961 roku, Annopol
MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Sandomierz
WYKSZTAŁCENIE: wyższe
UKOŃCZONA SZKOŁA: Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Kielcach, Wydział Humanistyczny, absolwent historii
STAN CYWILNY: żonaty
DZIECI: troje
Poseł na Sejm RP VI, VII i VIII kadencji. W poprzedniej kadencji był wiceprzewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Regionalnego oraz członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Były nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 i I Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gostomianum w Sandomierzu; dyrektor Wydziału Zamiejscowego Kuratorium Oświaty w Sandomierzu. Współtworzył sandomierskie struktury oświatowej „Solidarności”. Wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Sandomierskiej. Kieruje organizacją Prawa i Sprawiedliwości w powiecie sandomierskim. Były radny Rady Miasta Sandomierza i członek zarządu miasta, wicestarosta Powiatu Sandomierskiego, radny Sejmiku i członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
KONTAKT: biuro poselskie w Sandomierzu, ul. Koseły 22, tel. 601 538 425, marek44k@wp.pl

BARTŁOMIEJ HENRYK SIENKIEWICZ (35 009 głosów) - Koalicja Obywatelska

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 29 lipca 1961 roku, Kielce
MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Warszawa
WYKSZTAŁCENIE: wyższe
UKOŃCZONA SZKOŁA: Uniwersytet Jagielloński - absolwent historii
STAN CYWILNY: żonaty
DZIECI: czworo
Polityk, publicysta, autor trzech książek, miłośnik psów i narciarstwa 

MARZENA OKŁA-DREWNOWICZ (15 532 głosów) - Koalicja Obywatelska

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 20 maja 1972 roku, Skarżysko-Kamienna
MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Skarżysko-Kamienna
WYKSZTAŁCENIE: wyższe
UKOŃCZONA SZKOŁA: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wydział Nauk Społecznych, socjologia - magister (1996); Wyższa Szkoła Handlowa w Kielcach, organizacja pomocy społecznej (2002) - studia podyplomowe
STAN CYWILNY: -
DZIECI: dwoje
Karierę zawodową rozpoczęła w Rejonowym Urzędzie Pracy w Skarżysku, w latach 1998-2007 była zastępcą dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracowała także jako nauczyciel, m.in., w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego oraz jako wykładowca w Centrum Kształcenia Pracowników Służb Społecznych. Kierowała miejskimi strukturami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Pracę zawodową łączyła z działalnością społeczną, jest też członkiem założycielem kilku lokalnych organizacji pozarządowych. W 2006 roku wybrana do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Jako przedstawiciel Sejmiku była zaangażowana w negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki”. Od 2007 roku posłanka na Sejm RP. W latach 2011-2015 wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej. W poprzedniej kadencji Sejmu wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jest też przewodniczącą Rady Wojewódzkiej Kół Gospodyń Wiejskich. Rowerzystka, czytelniczka historycznych biografii kobiet.

ADAM CYRAŃSKI (9 864 głosów) - Koalicja Obywatelska

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 9 marca 1960, Kielce
MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Kielce
WYKSZTAŁCENIE: wyższe
UKOŃCZONA SZKOŁA: Politechnika Świętokrzyska - absolwent Wydziału Mechanicznego; podyplomowe studia menedżerskie na Uniwersytecie Warszawskim, a także studia w zakresie enologii na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego
STAN CYWILNY: żonaty
DZIECI: córka i dwóch synów
Przedsiębiorca. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku kandydował do Sejmu w okręgu kieleckim z pierwszego miejsca na liście Nowoczesnej Ryszarda Petru. Uzyskał mandat posła VIII kadencji (12 120). W styczniu 2018 roku wystąpił z Nowoczesnej, pozostał posłem niezrzeszonym. W 2019 roku startował bez powodzenia z 10. miejsca listy Koalicji Europejskiej (jako kandydat Platformy Obywatelskiej) w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 10, obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie. Od lipca 2019 roku w klubie  parlamentarnym Koalicji Obywatelskiej

ANDRZEJ JAN SZEJNA (24 337 głosów) - Sojusz Lewicy Demokratycznej

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 28 kwietnia 1973 roku, Końskie
MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Końskie, Warszawa
WYKSZTAŁCENIE: wyższe
UKOŃCZONA SZKOŁA: Wydział Prawa i Administracji UW, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Stypendysta Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu. Radca Prawny w OIRP Warszawa
STAN CYWILNY: żonaty
DZIECI: Aurelia i Juliusz
Pełnił wiele funkcji państwowych i międzynarodowych, w tym posła do Parlamentu Europejskiego VI kadencji. Zawodowo jako prawnik i ekonomista zajmuje się prawem europejskim i międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi. Zna języki angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. Pasje: jazda na motocyklu, tenis i jazz
KONTAKT: Kielce, ul. Starodomaszowska 30/54

CZESŁAW SIEKIERSKI (12 745 głosów) - PSL

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 8 października 1952 roku, Stopnica
MIEJSCE ZAMIESZKANIA: -
WYKSZTAŁCENIE: wyższe
UKOŃCZONA SZKOŁA: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - Wydział Rolniczy, na Wydziale Ekonomiki Rolnictwa tej samej uczelni uzyskał stopień doktora w zakresie ekonomii
STAN CYWILNY: żonaty
DZIECI: córka
Doktor nauk ekonomicznych, w latach 2001-2003 wiceminister rolnictwa, poseł na Sejm III, IV i IX kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego V, VI, VII i VIII kadencji

KRZYSZTOF BOSAK (22 158 głosów) - Konfederacja

DATA I MIEJSCE URODZENIA: 13 czerwca 1982 roku, Zielona Góra
MIEJSCE ZAMIESZKANIA: -
WYKSZTAŁCENIE: studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej i ekonomię w Szkole Głównej Handlowej
UKOŃCZONA SZKOŁA: -
STAN CYWILNY: -
DZIECI: -
Były redaktor „Rzeczy Wspólnych” i „Nowej Konfederacji”. W latach 2005-2006 prezes Młodzieży Wszechpolskiej, poseł na Sejm V i IX kadencji. W latach 2011-2013 wiceszef zespołu ekspertów Fundacji Republikańskiej. W latach 2011-2016 członek zarządu stowarzyszenia Marsz Niepodległości. W latach 2011-2017 współprowadził warszawski Klub N44. Obecnie wiceprezes Ruchu Narodowego

Galeria zdjęć Warszawa. Uroczystość wręczenia nowym posłom zaświadczeń o wyborze do Sejmu (24.10.2019) [Zdjęcia: 21]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Marzena Okła-Drewnowicz Andrzej Szejna Sejm Michał Cieślak Adam Cyrański Anna Krupka Agata Wojtyszek RK Kielce Andrzej Kryj Piotr Wawrzyk wybory parlamentarne 2019 Posłowice Krzysztof Bosak
other news

Podobne wiadomości

Oto posłowie z naszego regionu, którzy zasiądą w Sejmie

Oto posłowie z naszego regionu, którzy zasiądą w Sejmie