Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Brakuje szczepionek na grypę. Starachowice wstrzymują program. Problem też w Kielcach

W niektórych kieleckich przychodniach zabrakło bezpłatnych szczepionek przeciw grypie dla osób powyżej 55. roku życia. Tak jest np. w Powiatowym Centrum Usług Medycznych w Kielcach, a w kilku innych placówkach preparaty są, ale ich liczba jest niewielka.

Autor: Iwona Murawska , Anna Głąb

24.10.2019 12:32 / Aktualizacja 24.10.2019 17:02

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak informuje Marcin Różycki, wiceprezydent Kielc, powodem tego są braki szczepionek w hurtowniach.

- Sytuacja ze szczepionkami przeciw grypie jest trudna w całej Polsce. Wynika to z tego, że dostawcy nie mają ich wystarczającej liczby. Dlatego w niektórych kieleckich przychodniach szczepionki skończyły się, ale nowa partia preparatu ma się pojawić w drugiej połowie listopada - dodał Marcin Różycki.

LICZBA WSZYSTKICH PRZYCHODNI WRAZ Z NUMERAMI TELEFONÓW, KTÓRE WESZŁY DO PROGRAMU DARMOWYCH SZCZEPIEŃ DLA SENIORÓW FINANSOWANYCH PRZEZ MIASTO KIELCE

Program darmowych szczepień przeciw grypie, który w tym roku kosztował będzie ponad 400 tys. zł, gmina Kielce realizuje już od 2006 roku. W tym roku z tej formy profilaktyki będzie mogło skorzystać około 10 tys. osób.

Z kolei planowany w Starachowicach program bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla seniorów został wstrzymany. Przyczyną jest brak szczepionek w hurtowniach farmaceutycznych.

Światowa Organizacja Zdrowia miesiąc później niż w poprzednich latach wydała rekomendację dotyczącą szczepów dominujących wirusa grypy w tym sezonie, a co za tym idzie opracowania receptury szczepionki.

Teraz starachowiccy seniorzy muszą uzbroić się w cierpliwość. Jak informuje Iwona Tamiołło, rzecznik ratusza, program nie został cofnięty, a jedynie wstrzymany. Kiedy tylko szczepionki pojawią się na rynku, miasto wróci do realizacji programu.

Starachowicki magistrat chce przeznaczyć na program 50 tysięcy złotych, to pozwoli na zaszczepienie około tysiąca osób powyżej 60. roku życia. Koszt jednej szczepionki wynosi ponad 40 złotych, ale część pieniędzy zostanie wydana na promocję programu, czyli druk plakatów oraz ulotek informacyjnych.

Zaszczepienie się przeciw grypie nie daje 100-procentowej pewności uchronienia się przed tą chorobą, ale w przypadku zachorowania jej przebieg jest łagodniejszy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Starachowice szczepienie RK Starachowice RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Będą darmowe szczepienia przeciw grypie w Starachowicach

Będą darmowe szczepienia przeciw grypie w Starachowicach