Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Hamlet” w reżyserii Michała Kotańskiego w Teatrze Telewizji [ZWIASTUN]

W najbliższy poniedziałek w Teatrze Telewizji zobaczymy „Hamleta” reżyserowanego przez Michała Kotańskiego, dyrektora kieleckiego teatru dramatycznego. Dziś w siedzibie TVP w Warszawie odbył się pokaz prasowy z udziałem reżysera i aktorów. W sztuce zobaczymy wiele gwiazd, a rolę tytułowego bohatera odegra Przemysław Stippa, aktor Teatru Narodowego.

Autor: Izabela Mortas

23.10.2019 19:57

image Fragment spektaklu „Hamlet” w Teatrze Telewizji. Na zdjęciu (od lewej): Piotr Cyrwus i Maria Pakulnis Fot. / screen

Jak mówi, praca nad Szekspirem jest zawsze wyzwaniem, ale też wyróżnieniem.

- To jest w końcu jeden z najsłynniejszych dramaturgów światowych, który fantastycznie pisał o człowieku. Im dłużej jest się z Szekspirem i jego „Hamletem”, tym więcej można z niego wyczytać. Zawsze pozostaje niedosyt, który jednak inspiruje i każe czekać na następne spotkanie - mówi Przemysław Stippa.

Michał Kotański przyznał, że praca nad spektaklem w telewizji znacząco różni się od pracy w „żywym” teatrze. Jak podkreślił, w telewizji ma się większą kontrolę nad tym, co widzi odbiorca. Inny jest też tryb przygotowań.

23.10.2019. Warszawa. Konferencja przed spektaklem „Hamlet”. Na zdjęciu: Michał Kotański - reżyser spektaklu, dyrektor Teatru im. Stefana ŻeromskiegoFot. TVP3 Kielce

- Muszę przyznać, że praca jest o wiele, wiele szybsza, zarówno jeśli chodzi o czas przed zdjęciami, jak i sam proces zdjęciowy, sięgający 9 dni. Warto podkreślić, że „Hamlet” w całości trwa około 4 godzin, nam udało się zrobić ok. 2-godzinną adaptację, a przy tym opowiedzieć całość historii - mówi.

Reżyser nie kryje, że przygotowanie sztuki, która była już wielokrotnie interpretowana przez różnych twórców nie była łatwa. Zaznaczył też, że osobiście poza ukazaniem historii Hamleta od początku do końca, chciał pokazać świat przed rozpadem.

- Mam poczucie, że żyjemy w dziwnym momencie, także w Europie, na świecie. Jakiś porządek się kończy. To można znaleźć w tym tekście. Widzimy ludzi „zafiksowanych” na punkcie zemsty i władzy. W środku nich jest człowiek wrażliwy, który chce być uczciwy, ale staje się bezsilny, bo zarażony walką, jaka toczy się wokół niego - mówi dyrektor. 

W rolę głównego bohatera wcieli się wspomniany już Przemysław Stippa. Oprócz niego na scenie pojawi się czołówka polskich aktorów, między innymi: Magdalena Zawadzka, Maria Pakulnis, Magdalena Grąziowska, Daniel Olbrychski, Marian Opania, Bartosz Opania, Jan Englert, Piotr Cyrwus, Artur Żmijewski, Mateusz Damięcki czy Piotr Stramowski.

Premiera „Hamleta” w Teatrze Telewizji jest zaplanowana na poniedziałek, 28 października w TVP1.

OBEJRZYJ ZWIASTUN

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Teatr Żeromskiego Michał Kotański spektakl RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

„Hamlet” z udziałem gwiazd i w reżyserii dyrektora kieleckiego teatru

„Hamlet” z udziałem gwiazd i w reżyserii dyrektora kieleckiego teatru