Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zwycięstwo nad rakiem i powrót do normalności, czyli rekonstrukcja piersi

Rak piersi to bardzo częsty nowotwór złośliwy występujący u kobiet. Proces leczenia nie powinien się jednak kończyć na amputacji gruczołu i wyleczeniu nowotworu. Pozostaje niezmiernie istotna kwestia jak najlepszej rekonstrukcji utraconej piersi.

Autor: Iwona Murawska

23.10.2019 15:06

image 23.10.2019. Kielce. Dr Artur Bocian - chirurg onkolog Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Jak przebiega zabieg rekonstrukcji piersi i czy każda kobieta po usunięciu piersi może zostać poddana takiemu zabiegowi? O tym w „Czasie dla zdrowia” rozmawialiśmy z dr n.med. Arturem Bocianem, specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Czy każda kobieta po mastektomii może przejść zabieg rekonstrukcji piersi?

Ten zabieg jest jednym z elementów leczenia onkologicznego. Rekonstrukcja piersi, to nie jest żaden wymysł pacjentki. Ona musi przejść przez cały ten proces leczenia, tak by z powrotem mogła normalnie funkcjonować i nie martwiła się o to, że tej piersi nie ma. Zabieg rekonstrukcji piersi jest do wykonania praktycznie u każdej pacjentki. Jednak nie zawsze taki zabieg da się wykonać od razu, podczas jednego zabiegu. Czasami ta operacja jest odroczona w czasie. To wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby.   

- Na czym polega zabieg rekonstrukcji piersi?

Polega na tym, że usuniętą tkankę gruczołową musimy zastąpić jakimś elementem, który wprowadzamy pod mięsień lub pod skórę. Najczęściej są to implanty, czyli protezy lub ekspandery (ekspander to implant, który wypełniamy solą fizjologiczną, by uzyskać wyniosłość piersi, jej odpowiedni kształt i kontur). Taki zabieg trwa około 1,5 godziny.

- Jak po takim zabiegu kobieta powinna dbać o piersi?

Po zabiegu operacyjnym prosimy pacjentki, by nosiły odpowiednią bieliznę, która modeluje kształt piersi. Są to specjalne biustonosze i taśmy, które pacjentki zakładają nad biustem. Zalecamy odpowiednie dbanie o rany pooperacyjne, czyli stosujemy silikonowe żele i plastry  pooperacyjne. Po zabiegu pacjentka często ma także założony dren, który odbiera chłonkę po zabiegu. Prosimy także, by przez pierwsze dwa miesiące pacjentki nie dźwigały ciężkich przedmiotów, ograniczyły swoją aktywność. Po zabiegu zalecamy wykonać USG również zrekonstruowanej piersi. Kobieta nie może także zapomnieć o kontroli u specjalisty przynajmniej raz w roku. Natomiast, jeżeli chodzi o pierś przeciwną, czyli zdrową, zalecamy przynajmniej raz w roku badanie mammograficzne połączone z badaniem ultrasonograficznym.

Posłuchaj rozmowy

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kielce Czas na zdrowie
other news

Podobne wiadomości

Rak piersi ma wiele objawów

Rak piersi ma wiele objawów

Rak piersi - nowotwór, który najczęściej zabija Polki

Rak piersi - nowotwór, który najczęściej zabija Polki