Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Sandomierz ma nowego honorowego obywatela

W Zamku Królewskim odbyła się uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Sandomierza dla Aleksandra Patkowskiego. Jest on uznawany za twórcę polskiego regionalizmu. Był pedagogiem i społecznikiem.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

20.10.2019 10:23 / Aktualizacja 20.10.2019 20:48

image 20.10.2019. Sandomierz. Uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Sandomierza dla Aleksandra Patkowskiego. Na zdjęciu (przemawia): prof. Hanna Patkowska - córka Aleksandra Patkowskiego. Za nią (od lewej): Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza i Wojciech Czerwiec - przewodniczący Rady Miasta Sandomierz Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Akt nadania tytułu odebrała córka Aleksandra Patkowskiego, prof. Hanna Patkowska, która bardzo dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego wydarzenia. Przypomniała jedną z najbardziej znanych działalności swojego ojca. Organizował on wakacyjne kursy dla nauczycieli. Były to wycieczki po całej Polsce, w trakcie których zwiedzano i zgłębiano wiedzę na temat danego miejsca.

- Ta grupa była bardzo zgrana, została nazwana „bandą regionalną”. Tam każdy miał swój pseudonim. Mój ojciec był „Tatą”. W tych wyprawach uczestniczyło wielu znanych naukowców, m.in. Mieczysław Limanowski, znany geolog - powiedziała Hanna Patkowska.

Inicjatorem nadania tytułu Honorowego Obywatela Sandomierza dla Aleksandra Patkowskiego jest jeden z mieszkańców Sandomierza - Zbigniew Puławski, który stwierdził, że trudno byłoby znaleźć drugą osobę, która podczas tak krótkiego życia zrobiłaby tak wiele. Zdaniem Zbigniewa Puławskiego, świetnym nawiązaniem do działalności twórcy polskiego regionalizmu byłoby utworzenie w Sandomierzu Powszechnego Uniwersytetu Regionalnego, który przyciągałby ludzi z całej Polski.

- Byłaby to płaszczyzna do kształtowania społeczeństwa obywatelskiego oraz większego przybliżenia ludziom sylwetki Aleksandra Patkowskiego - powiedział Zbigniew Puławski.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec stwierdził, że to szczególny dzień dla miasta, które jest dumne z tego, że tak wyjątkowa postać, jak Aleksander Patkowski jest honorowym obywatelem. Przypomniał, że był to człowiek, który propagował dbałość i miłość do małych ojczyzn, potrafił docenić ich potencjał.

Dokument potwierdzający nadanie zaszczytnego tytułu wręczyli prof. Hannie Patkowskiej burmistrz Marcin Marzec i przewodniczący Rady Miasta Wojciech Czerwiec. W uzasadnieniu napisano m.in., że tytuł przyznany został za zasługi dla Sandomierza i kultury polskiej oraz jako wyraz hołdu i inspiracji dla przyszłych pokoleń w zakresie rozwijania badań nad tradycją regionów i popularyzacji małych ojczyzn.

Aleksander Patkowski w 1915 roku założył w Sandomierzu prywatne gimnazjum męskie, w którym uczyły się wybitne osoby, m.in. Adam Bień - członek władz Polskiego Państwa Podziemnego i generał Franciszek Kamiński - komendant główny Batalionów Chłopskich. W 1923 roku Patkowski zorganizował w tym mieście zjazd, nazwany Powszechnym Uniwersytetem Regionalnym, w którym wzięli udział najwybitniejsi polscy nauczyciele i uczeni.

Galeria zdjęć Sandomierz. Uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Sandomierza dla Aleksandra Patkowskiego (20.10.2019) [Zdjęcia: 5]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

zamek w Sandomierzu muzeum okręgowe RK Sandomierz Dominik Płaza Aleksander Patkowski
other news

Podobne wiadomości

Sandomierz uhonorował twórcę polskiego regionalizmu

Sandomierz uhonorował twórcę polskiego regionalizmu

Nagrody Bonum Publicum wręczone

Nagrody Bonum Publicum wręczone

Nagrody Bonum Publicum rozdane

Nagrody Bonum Publicum rozdane

Bonum Publicum dla najlepszych

Bonum Publicum dla najlepszych