Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Samorządy nie chcą nowych linii autobusowych?

Tylko 6 samorządów wystąpiło do wojewody świętokrzyskiego o dofinansowanie nowych linii autobusowych. Do rozdysponowania na ten cel region ma niemal 20 mln zł z rządowej puli, tymczasem złożono wnioski tylko na 31 tys. zł.

Autor: Izabela Mortas

17.10.2019 15:55

image   Fot. Daria Pycia / Radio Kielce

Wojewoda Agata Wojtyszek nie kryje, że liczyła zwłaszcza na utworzenie linii między poszczególnymi powiatami.

- Martwi mnie, że nie wpłynęły żadne wnioski z urzędu marszałkowskiego, podczas gdy sama zgłaszałam potrzebę utworzenia kilku linii wojewódzkich, między innymi między powiatem sandomierskim a Kielcami, czy Ostrowcem a stolicą regionu. Dostawałam sygnały od mieszkańców, że mają problem z dotarciem do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii - mówi.

Anna Grzela, dyrektor Departamentu Transportu i Komunikacji w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim twierdzi tymczasem, że władze regionu od początku zainteresowały się funduszem autobusowym, jednak potrzebują dłuższego czasu na uruchomienie linii.

- Zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym wyłonienie operatora następuje po uprzednim zamieszczeniu ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zrobiliśmy to w pierwszej połowie sierpnia. Jak mówią przepisy, w przypadku marszałka województwa termin ustawowy takiego ogłoszenia to rok czasu. Dopiero zatem po jego upływie możemy przystąpić do procedury wyłaniania operatora - twierdzi dyrektorka. 

Wojewoda podkreśla, że w drugim naborze wnioskodawcami były te samorządy, które były zainteresowane utworzeniem linii także w pierwszym terminie.

- Wpłynęły wnioski choćby z powiatu opatowskiego czy ostrowieckiego, które już drugi raz zainteresowały się programem. Podobną sytuację odnotowaliśmy w gminach Brody i Skarżysko Kościelne - mówi wojewoda.

W wyniku naboru uzupełniającego w regionie ma powstać 10 nowych linii użyteczności publicznej. Te mają utworzyć też gminy Sadowie i Solec-Zdrój. Pozwolą one na dojazd do siedziby powiatu, gminy i ośrodków kultury. Łącznie powstanie ponad 460 kilometrów nowych tras.

Fundusz autobusowy ma docelowo rozwiązać problemy komunikacyjne mieszkańców kraju, w tym regionu świętokrzyskiego i zlikwidować tak zwane białe plamy, czyli miejsca, gdzie komunikacja publiczna nie dociera wcale. Program zakłada dopłaty dla samorządów, które organizują transport na swoich terenach w wysokości maksymalnie 1 zł do 1 wozokilometra.

W tym roku na przywracanie autobusów rząd zapisał 300 mln zł w skali kraju, a w latach kolejnych - 800 mln zł rocznie. W tym roku odbędzie się jeszcze jeden nabór w regionie - tym razem na utworzenie nowych linii od stycznia 2020 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego autobus Agata Wojtyszek RK Ostrowiec Św. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce fundusz autobusowy
other news

Podobne wiadomości

Latosiński ma pomysł, jak naprawić komunikację

Latosiński ma pomysł, jak naprawić komunikację

Ostatnie dni na składanie wniosków o przywracanie autobusów

Ostatnie dni na składanie wniosków o przywracanie autobusów

Autobusy wracają do małych miejscowości w Świętokrzyskiem. Gdzie dojadą?

Autobusy wracają do małych miejscowości w Świętokrzyskiem. Gdzie dojadą?

Nowe połączenia autobusowe w regionie. Od kiedy?

Nowe połączenia autobusowe w regionie. Od kiedy?