Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ten nowotwór daje niespecyficzne objawy

Rak żołądka zdarza się w Polsce coraz rzadziej, lecz nadal co roku rejestrowanych jest ponad 5 tys. nowych przypadków tego nowotworu. Jakie są jego objawy i na czym polega leczenie tego nowotworu?

Autor: Iwona Murawska

16.10.2019 13:38

image Dr Jacek Paluch, gastroenterolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Fot. Karol Żak / Radio Kielce

O tym opowie dr Jacek Paluch, gastroenterolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

- Kto częściej zapada na ten nowotwór? Kobiety, czy mężczyźni?

Rak żołądka dwa razy częściej występuje u panów. Ten nowotwór kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu był na drugim miejscu u mężczyzn. Teraz jest na piątym. Z kolei u kobiet jest na jedenastym miejscu biorąc wszystkie nowotwory, jakie dotykają pań. W latach 60., 70. Ubiegłego wieku co roku zapadało na niego około 10 tysięcy Polaków, teraz o połowę mniej. Wynika to ze zmiany sposobu odżywiania się. Kilkadziesiąt lat temu z powodu braku lodówek, żywność często wędzono, by jak najdłużej utrzymała świeżość. Natomiast tak przetworzone jedzenie nie sprzyja naszym żołądkom. Teraz coraz częściej odżywiamy się zdrowo, jemy więcej warzyw i owoców, a taki rodzaj pokarmu nasz żołądek lubi.    

- Objawy jakie daje rak żołądka są najczęściej niecharakterystyczne i mogą przypominać symptomy spotykane w innych schorzeniach.

Tak, w przypadku tego nowotworu nie mamy niestety żadnego czerwonego światełka, które skłoniłoby nas do wizyty u lekarza. Objawy są bardzo niespecyficzne. To może być ból brzucha, uczucie sytości po posiłku, czy wzdęcia. Jednak takie objawy mogą wystąpić u każdego z nas po jakimś błędzie dietetycznym.  

- Jakie badania pozwalają wykryć raka żołądka?

W zasadzie jedynym badaniem jest gastroskopia. Nowotwór można znaleźć w przypadkowych badaniach, np. podczas USG, czy tomografii. Jednak gastroskopię należy wykonać, by pobrać wycinki i móc stwierdzić, czy to jest faktycznie rak żołądka, czy np. wrzód.  

- Czy leczenie raka żołądka polega tylko i wyłącznie na jego usunięciu, bądź usunięciu jego fragmentu?

To zależy od postaci raka. Jeżeli jest ona bardzo wczesna, to czasami endoskopowo usuwamy tylko fragment błony śluzowej z błoną podśluzową. Jeżeli jednak pacjent zgłosi się do nas w zaawansowanym stadium choroby, wówczas zmuszeni jesteśmy usunąć mu cały żołądek.  

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Czas dla zdrowia