Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Niewybuchy z czasów II wojny światowej znalezione w kilku miejscowościach regionu

Niewybuchy, pochodzące prawdopodobnie z czasów II wojny światowej znaleziono w pięciu miejscowościach regionu świętokrzyskiego. W jednym przypadku natknięto się na działalność o charakterze przestępczym.

15.10.2019 21:40
Źródło: PAP

image   Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Jak poinformowała Monika Jałocha z Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie, w poniedziałek w kompleksie leśnym w tej miejscowości znaleziono pociski artyleryjskie, detonatory i zapalniki.

- Dzień później podczas przeszukania terenu saperzy natrafili na miejsce, gdzie prawdopodobnie dokonywano rozbierania pocisków. Zabezpieczyliśmy cztery pociski, detonatory i zapalniki - powiedziała policjantka.

Robert Krasowski, dowódca Patrolu Rozminowania z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, potwierdził, że pociski faktycznie pochodzą z czasów II wojny światowej.

- To, co zastaliśmy na miejscu sugeruje, że jakaś grupa przestępcza odzyskiwała tam materiały wybuchowe - powiedział saper.

Dwa niewybuchy znaleziono w powiecie kieleckim. W miejscowości Bęczków w gminie Górno pocisk najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej znalazł pracownik gminnego Zakładu Usług Komunalnych.

- Pocisk został znaleziony około 15 metrów od zabudowań mieszkalnych. Ma on wymiary około 35 na 10 cm. Do czasu przybycia patrolu saperskiego teren został zabezpieczony przez policjantów - powiedział Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Na drugi z niewybuchów natrafiono w miejscowości Huta Koszary w gminie Bieliny. Pocisk o wymiarach 40 na 15 cm znalazł na polu mieszkaniec tej miejscowości. Także i w tym przypadku teren został zabezpieczony przez funkcjonariuszy policji.

Na niewybuch pochodzący także prawdopodobnie z okresu II wojny światowej natknięto się w powiecie koneckim.

- Niewybuch znalazły osoby pracujące przy budowie leśnej drogi pożarowej. Powiadomiliśmy patrol saperski, a do czasu jego przybycia teren został zabezpieczony - powiedziała Marta Przygodzka z Komendy Powiatowej Policji w Końskich.

Na kolejny pocisk natrafiono przy ulicy Świętokrzyskiej w Opatowie.

- Pocisk został znaleziony przez pracowników podczas budowy chodnika. Teren został zabezpieczony, będzie pilnowany przez policjantów do środy, do czasu przybycia patrolu saperskiego – zapewniła Agata Frejlich z Komendy Powiatowej Policji w Opatowie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Opatów policja Górno Włoszczowa Bieliny Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych niewybuch powiat konecki RK Ostrowiec Św. RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Podczas prac budowlanych natrafiono na niewybuch

Podczas prac budowlanych natrafiono na niewybuch

Saperzy zabezpieczyli groźny niewybuch w Skarżysku

Saperzy zabezpieczyli groźny niewybuch w Skarżysku

Niewybuch z czasów drugiej wojny światowej znaleziony na terenie MESKO

Niewybuch z czasów drugiej wojny światowej znaleziony na terenie MESKO

Niewybuchy w Staszowie. Ewakuowano mieszkańców

Niewybuchy w Staszowie. Ewakuowano mieszkańców