Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Poszkodowani przez klęski żywiołowe rolnicy zainteresowani pomocą państwa

Ogromne zainteresowanie świętokrzyskich rolników rządowym wsparciem dla gospodarstw, które ucierpiały na skutek suszy, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

Autor: Ewa Okońska

15.10.2019 17:51

image   Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

- Od 3 października, kiedy rozpoczął się nabór wniosków na pomoc klęskową, do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Świętokrzyskiem, wpłynęło prawie 3200 wniosków od poszkodowanych rolników. O pomoc ubiegają się przede wszystkim rolnicy z powiatów - koneckiego, włoszczowskiego, staszowskiego oraz kazimierskiego i buskiego - mówi przedstawicielka agencji Ewa Plech.

Do tej pory wydano ponad 1,5 tys. decyzji na kwotę ponad 2,6 mln złotych. Zdaniem Józefa Cepila, dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, operacja mogłaby przebiegać sprawniej, gdyby nie błędy w protokołach gminnych komisji do spraw szacowania strat.

Pomoc jest udzielana na każdy hektar dotkniętych np. suszą upraw rolniczych, w przypadku, gdy szkody oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę, wynoszą co najmniej 30 proc. danej uprawy.

Stawka pomocy jest zróżnicowana i wynosi od 1000 do 250 zł na hektar powierzchni uprawy, na której wystąpiła szkoda. 1000 zł na hektar otrzymają rolnicy, których szkody obejmują co najmniej 70 proc. uprawy, 500 zł - kiedy szkody objęły od 30 do 70 proc. uprawy lub co najmniej 70 proc. szkód wieloletnich upraw zielonych. 250 zł - w przypadku wieloletnich upraw zielonych, gdzie szkody sięgają od 30 do 70 proc.

Kwota pomocy jest pomniejszona o 50 proc. tym rolnikom, którzy nie posiadają polisy ubezpieczenia co najmniej połowy powierzchni upraw rolnych w gospodarstwie, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych.

Biura powiatowe ARiMR przyjmować będą wnioski do końca października.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

powiat staszowski ARiMR powiat konecki powiat buski susza powiat włoszczowski RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce rolnicy powiat kazimierski
other news

Podobne wiadomości

Poszkodowani rolnicy będą mogli ubiegać się o rekompensaty

Poszkodowani rolnicy będą mogli ubiegać się o rekompensaty

Rolnicy bezsilni. Chcą rezygnować z hodowli

Rolnicy bezsilni. Chcą rezygnować z hodowli

Rolnicy niechętnie korzystają z turnusów rehabilitacyjnych

Rolnicy niechętnie korzystają z turnusów rehabilitacyjnych

Poseł Cieślak: niebawem rolnicy otrzymają rekompensaty

Poseł Cieślak: niebawem rolnicy otrzymają rekompensaty