Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Ogórki dworskie" najlepsze. Świętokrzyska Izba Rolnicza rozstrzygnęła konkurs

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Drożejowic w gminie Skalbmierz zajęły pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym zorganizowanym przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą. W finale swoje produkty i potrawy zaprezentowało 30 uczestników w tym rolnicy, stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich z całego województwa. Jurorów zachwyciły „ogórki dworskie” z Drożejowic.

Autor: Marta Gajda

12.10.2019 17:19

image 12.10.2019 Drożejowice. Koło Gospodyń Wiejskich z Drożejowic w gminie Skalbmierz. Panie zajęły pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym zorganizowanym przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą Fot. / Facebook/KGW Drożejowice

Potrawy zostały przygotowane w oparciu o produkty pochodzące z własnych gospodarstw. Kazimiera Chłoń z koła Gospodyń Wiejskich zaznacza, że wszystkie produkty są wytwarzane naturalnie, nie zawierają konserwantów, mają wyjątkowy i bogaty smak. Jak dodaje, najlepszym tego przykładem jest decyzja jury.

- Jurorzy podchodzili do każdego stanowiska. Trzeba było opowiedzieć o danym produkcie. Następnie zapadł werdykt. Bardzo się ucieszyliśmy zajmując pierwsze miejsce - mówi Kazimiera Chłoń.

Ale oprócz głównego produktu jakim był ogórek dworski, panie przygotowały także inne kulinarne wariacje, które zadowoliły najbardziej wymagających gości. Np. Magdalena Bartolik przygotowała smalczyk z ogórków kiszonych. Z kolei Urszula Kotosz bigos na bazie ogórka kiszonego.

- Do smalczyku oprócz ogórka kiszonego dodajemy m.in. jabłko, majeranek. Goście się zajadali - mówi Magdalena Bartolik.

- Do bigosu dodajemy m.in. pieczarki, cebulę i inne produkty - mówi z kolei Urszula Kotosz
W tym roku odbyła się II edycja konkursu „Kuchnia świętokrzyska czaruje…”. Został on sfinansowany z funduszy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

W Drożejowicach ogórek zaczął być uprawiany już w XIII wieku. Jak podają źródła, to panny Wędrychowskie - właścicielki tutejszego majątku - prowadziły wówczas uprawę ogórków. Następnie były one kiszone i sprzedawane nie tylko w naszym kraju, ale też w Berlinie, Wiedniu czy Paryżu. Dziś ogórek kiszony znajduje się na prestiżowej Liście Produktów Tradycyjnych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Koło Gospodyń Wiejskich Skalbmierz RK Kazimierza Wielka RK Kielce Drożejowice
other news

Podobne wiadomości

Konkurs kulinarny w sandomierskim zamku

Konkurs kulinarny w sandomierskim zamku

Święto runa leśnego. Wystąpiły lokalne zespoły, był konkurs kulinarny

Święto runa leśnego. Wystąpiły lokalne zespoły, był konkurs kulinarny

Zupa, która sprawdza się na każdą okazję. Konkurs kulinarny rozstrzygnięty

Zupa, która sprawdza się na każdą okazję. Konkurs kulinarny rozstrzygnięty

Kulinarny festiwal z karpiem w roli głównej

Kulinarny festiwal z karpiem w roli głównej