Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Walka o jakość powietrza trwa. Czysta energia popłynie z elektrociepłowni

Elektrociepłownia Kielce będzie częściowo zasilana gazem. Ma to być sposób na czystą energię dla Kielc. Sieć dostarczającą błękitne paliwo wybuduje Polska Spółka Gazownictwa. Rurociąg zostanie poprowadzony z okolic Wiśniówki do kieleckiej siłowni. Sieć przesyłowa ma mieć około 6,5 kilometra długości. Dziś podpisano umowę na realizację tej inwestycji. Jej koszt to 5 milionów złotych.

Autor: Izabela Mortas

09.10.2019 15:10

image 09.10.2019 Kielce. Na zdjęciu od lewej: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Radosław Słoniewski, dyrektor kieleckiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa, Dariusz Kozak, dyrektor Elektrociepłowni, Krzysztof Słoń - senator PiS Fot. / Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Radosław Słoniewski, dyrektor kieleckiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa mówi, że powstanie ona do końca 2022 roku.

- Największe korzyści z tej inwestycji, to przejście na paliwo gazowe jako źródło wytwarzania energii. W tej chwili spółka korzysta z paliwa stałego. Zmiana przełoży się na poprawę jakości powietrza w Kielcach i okolicy - podkreśla dyrektor.

Przyłączenie do sieci gazowej to pierwszy krok, otwierający większe inwestycje realizowane przez Elektrociepłownię PGE Energia Ciepła w Kielcach - zapowiada Dariusz Kozak, dyrektor Elektrociepłowni.

- Całość zaplanowanych przez nas prac, które będą odbywać się równolegle do budowy gazociągu, opiewa na kwotę ponad 130 milionów złotych. Będą one polegać na wybudowaniu turbiny gazowej i dwóch kotłów gazowo-olejowych. Dzięki temu zapewnimy kielczanom i mieszkańcom powiatu kieleckiego bezpieczeństwo cieplne oraz energetyczne. Sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej będą także bardziej efektywne. Nasza inwestycja umożliwi również MPEC-owi rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczej w Kielcach - przybliża.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, że umowa podpisana pomiędzy spółkami to znaczący krok do tego, by w drodze emisji ciepła nie wprowadzać szkodliwych substancji do środowiska.

- Jest to taki pilotaż przed następnymi inwestycjami, które będą nas zbliżały do tego, żeby zastępować energię węglową innym paliwem. Jednocześnie dziękuję też PGE Energia Ciepła za to, że obejmuje swoim działaniem jednostki wojewódzkie takie jak Świętokrzyskie Centrum Onkologii czy Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, gdzie zostaną wymienione stare kotłownie - mówi marszałek.

Jak mówi Krzysztof Słoń, senator z PiS podpisanie umowy pomiędzy spółkami skarbu państwa to krok milowy w budowie nowoczesnego i ekologicznego systemu dostarczania ciepła.

- Element niezwykle istotny to działanie proekologiczne tej umowy. Sądzę, że dzięki inwestycjom, czystszym powietrzem będą oddychać nie tylko kielczanie, lecz także mieszkańcy okolicznych gmin. To również dobra wiadomość dla tych, którzy zabiegają o likwidację smogu - komentuje senator.

Zarówno budowa gazociągu, jak i inwestycje prowadzone przez PGE Energia Ciepła w Kielcach mają zakończyć się pod koniec 2022 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Andrzej Bętkowski MPEC Elektrociepłownia RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Gdzie popłynie gaz w gminie Opatowiec?

Gdzie popłynie gaz w gminie Opatowiec?

Gaz popłynie do Baćkowic

Gaz popłynie do Baćkowic

Gaz dotrze do Wiślicy. Umowa już podpisana

Gaz dotrze do Wiślicy. Umowa już podpisana