Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Konwencja PiS w Kielcach [ZAPIS TRANSMISJI]

W Targach Kielce odbyła się świętokrzyska konwencja Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami parlamentarnymi. W wydarzeniu wzięli udział, m.in., prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, europoseł Beata Szydło oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Autor: Michał Kita

09.10.2019 16:17 / Aktualizacja 09.10.2019 16:42

image 09.10.2019. Kielce. Konwencja Prawa i Sprawiedliwości Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

16:15 Rozpoczęcie konwencji Prawa i Sprawiedliwości odśpiewaniem hymnu państwowego

16:20 Uroczystego przywitania wszystkich zgromadzonych gości dokonała wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka

09.10.2019. Kielce. Konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Przemawia Anna Krupka - wiceminister sportu i turystykiFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

16:20 Głos zabiera prezes PiS Jarosław Kaczyński. Swoje przemówienie rozpoczął od wspomnienia postaci zasłużonej dla kraju - Jana Szyszki

Następnie podał informację dotyczącą Janusza Wojciechowskiego, który uzyskał poparcie komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Zauważa, że to najważniejsza funkcja, jaką udało się osiągnąć do tej pory w Unii

- Jestem przekonany, że Janusz Wojciechowski - związany z polską wsią, mający idee europejskiego rolnictwa będzie realizował tę właściwą koncepcję - rolnictwa opartego o mniejsze i średnie rodzinne gospodarstwa. Opartego o to, co służy zdrowiu Polaków i Europejczyków, o ekologię - powiedział prezes PiS.

09.10.2019. Kielce. Konwencja PiS. Na zdjęciu: Jarosław Kaczyński, prezes PiSFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

16:25 Prezes Kaczyński mówi o kondycji polskiej wsi. Dodał, że w 1989 roku koncepcje Balcerowicza okazały się podobne do pomysłów z PRL. - Teraz polskiej wsi trzeba pomóc, ale też trzeba szanować jej tradycje i wartości - zaznacza.

16:35 - Chcemy wesprzeć polską wieś. Prawo i Sprawiedliwość chce być partią polskiej wsi i choć każdy ma prawo oceniać to indywidualnie, ja chcę powiedzieć, że jest partią polskiej wsi oraz uczciwych Polaków. Nie tylko na wsi, ale także tych w miastach - dodaje prezes Kaczyński.

- Jesteśmy partią, która rozpoczęła politykę wsparcia, rozwoju, wzmocnienia naszego bezpieczeństwa oraz ochrony naszej godności. Chcemy jedności polskiego społeczeństwa. Damy radę! Jeśli uzyskamy poparcie w tej najbliżej kadencji, wtedy będziemy mogli powiedzieć, że dogoniliśmy nawet tych bogatych na zachodzie Europy. Że ta niesprawiedliwość, która trwa od wielu stuleci została naprawiona - powiedział prezes.

Prezes Kaczyński swoje przemówienie zakończył zachęceniem do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

16:38 Głos zabiega premier Mateusz Morawiecki.

09.10.2019. Kielce. Konwencja PiS. Na zdjęciu: Mateusz Morawiecki, premier RPFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Polska musi być silna w oparciu o dwa filary: o tradycję i nowoczesność. Polska wieś jest ośrodkiem tych wartości. My mamy strategię, ona opiera się na trzech zasadach: wsparcia, rozwoju, równego prawa.

16:40 - Doszliśmy do poziomu, który stał się przedmiotem zazdrości innych państw - powiedział premier.

16:45  - Model gospodarczy w rolnictwie jest wyjątkowo trudny, ale my chcemy dbać o rolników i będziemy dbali o nich wszystkich. Wsparcie jest potrzebne - dodaje.

16:55 Premier Beata Szydło zabiera głos. Na początku swojego wystąpienia wspomniała profesora Jana Szyszko.

Wspomniała także o tym, że Polska chce, aby dostrzeżono w Unii nasze problemy.

- Nie był to łatwy czas i  między innymi wtedy kiedy szalał kryzys migracyjny w całej Unii Europejskiej byliśmy naciskani, aby przyjąć politykę, która wtedy dla nas wydawała się prostą drogą do tego, by Polska oraz Unia Europejska pogłębiały ten kryzys. Sprzeciwiliśmy się temu i jak widać, to była dobra droga - powiedziała premier Beata Szydło.

17:00 - Po latach uległości nagle się okazało, że w Polsce nastał rząd, który chce bronić naszego interesu narodowego - podkreśla.

17:05 - Chcę Państwu podziękować za ten czas, za cztery lata kiedy byliście z nami, kiedy były sukcesy i wtedy też kiedy były trudne chwile. Kiedy musieliśmy walczyć o nasze sprawy nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Połączyła nas Polska i myślę, że powinniśmy tak jak cztery lata temu - pójść razem. Bez względu na poglądy, niech nas połączy Polska - powiedział Beata Szydło.

09.10.2019. Kielce. Konwencja PiS. Na zdjęciu: europoseł Beata SzydłoFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

17:10 Premier nawiązała w swojej wypowiedzi do objęcia funkcji komisarza UE ds. rolnictwa przez Janusza Wojciechowskiego.

 - Byłam niezwykle dumna, kiedy słuchałam Janusza Wojciechowskiego podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim. Mówił pięknie o polskiej wsi. On zrobi wszystko, aby polscy rolnicy mogli mieć poczucie dumy nie tylko z tego co robią, ale także poczucie, że są na równi traktowymi z innymi państwami. Dlatego wiedzieliśmy, że musimy uruchomić programy, które pozwolą rozwinąć się polskiej wsi - powiedziała Beata Szydło.

17:15 Jan Krzysztof Ardanowski - minister rolnictwa i rozwoju wsi, w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważna dla polskiego rządu jest wieś.

- My polską wieś kochamy, dlatego jej pomagamy i to ze względu na ten fakt, że wnosi bardzo wiele do życia gospodarczego, do życia naszej Ojczyzny dbamy o jej rozwój. Dzięki wsi możemy rozwijać różne aspekty naszego państwa - mówi minister Ardanowski.

09.10.2019. Kielce. Konwencja PiS. Na zdjęciu: minister rolnictwa Jan Krzysztof ArdanowskiFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

17:20 Minister zapowiedział, że rząd będzie interweniował na rynku rolnym w miarę możliwości. Cały czas śledzona jest sytuacja rolnictwa oraz wsi i systematycznie wdrażane są nowe programy pomocowe.

17:25 - Otwieramy się na świat, nie boimy się konkurencji na świecie, stajemy się graczem światowym w eksporcie żywności - powiedział minister Ardanowski.

17:27 Minister wspomniał także, ze polska wieś przez ostatnie lata mogła liczyć na rząd:

- Wprowadziliśmy dopłaty do wapnowania, aby poprawić żyzność gleby, wprowadzamy działania sanitacyjne na wsi, aby była czysta. Przeznaczamy 100 milionów złotych, aby zakończyć proces usuwania azbestu. Ponadto program „Czyste powietrze” także jest dedykowany w szczególności mieszkańcom wsi. Co więcej, prawie pół miliarda złotych przeznaczono także na budowę instalacji nawodnień.  A już od przeszłego roku ruszy program dużej retencji - naprawa systemów melioracyjnych - te programy są bardzo potrzebne, kiedy widzimy zmiany klimatyczne - powiedział minister.

17:35 Prezentacja kandydatów startujących w wyborach do Sejmu i Senatu z listy PiS.

17:38 Zakończenie konwencji.

Galeria zdjęć Kielce. Konwencja PiS (09.10.2019) [Zdjęcia: 35]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

PiS RK Kielce wybory parlamentarne 2019
other news

Podobne wiadomości

Konwencja PiS w Kielcach [OGLĄDAJ]

Konwencja PiS w Kielcach [OGLĄDAJ]

Dziś konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach

Dziś konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach