Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Badania, które pozwalają kontrolować nasze serce

Serce, to organ w ciele człowieka, który pracuje cały czas. Nie odpoczywa nawet wtedy, kiedy my śpimy. By nasze serce funkcjonowało, warto prawidłowo o nie dbać i kontrolować jego stan, a służą do tego badania diagnostyczne. Jakie? O tym rozmawialiśmy z dr n. med. Jarosławem Kossakiem, kardiologiem.

Autor: Iwona Murawska

08.10.2019 13:56

image Na zdjęciu: dr n. med. Jarosław Kossak - kardiolog Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

- Jakie badania pozwalają skontrolować pracę naszego serca?

Gdy pacjent przychodzi do kardiologa, to wówczas lekarz przeprowadza z nim rozmowę, czyli wywiad lekarski. To okazja do uzyskania informacji na temat pacjenta, czyli jego chorób, dotychczasowego leczenia, czy aktywności fizycznej. To bardzo ważne i podstawowe informacje. Natomiast najprostszym badaniem jest pomiar ciśnienia tętniczego. Każdy z nas może wykonać je sobie sam w domu. Zalecane jest, by pomiary były przeprowadzane o określonych, stałych porach i nie tuż np. po dużym wysiłku fizycznym. Jeżeli ktoś natomiast nie ma w domu aparatu do mierzenia ciśnienia, to takie urządzenie jest dostępne praktycznie w każdej aptece.

- Generalnie badania serca możemy podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne

Tak. Do tych pierwszych zaliczamy badanie krwi (by ją pobrać konieczne jest naruszenie ciągłości tkanki), a także koronarografię. Natomiast badania nieinwazyjne, to EKG, holter EKG i holter ciśnieniowy, jak również echokardiografia.

- Czy człowiek pozornie zdrowy powinien wykonywać badania diagnostyczne serca?

Oczywiście nie wszystkie, ale np. raz na jakiś czas powinien skontrolować ciśnienie krwi i wykonać badanie krwi.

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Czas dla zdrowia