Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ostatnie dni na składanie wniosków o przywracanie autobusów

To już ostatni dzwonek, tylko do najbliższego piątku, 11 października, samorządy z województwa świętokrzyskiego mogą składać wnioski na dofinansowanie nowych połączeń autobusowych, z tak zwanego Funduszu Autobusowego.

Autor: Izabela Mortas

08.10.2019 13:42

image   Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

To już drugi nabór wniosków do tego programu, pierwszy odbył się w sierpniu. Jak zaznacza wojewoda Agata Wojtyszek, w regionie nie udało się do tej pory zlikwidować tak zwanych białych plam, czyli miejsc, gdzie transport publiczny nie dociera wcale. Potrzeby mieszkańców wciąż są duże.

- Ludzie nie mogą dostać się do miejscowości gminnej, do lekarza. Słyszę o takich miejscach, zwłaszcza w powiecie sandomierskim i kazimierskim. Kobiety stamtąd, zmagające się z ciężką chorobą, mają problemy z dojazdem do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, jeszcze gorzej jest z powrotem do domu – nie mają go wcale – podkreśla wojewoda.

Dodaje, że utworzenie tego rodzaju połączenia – między powiatem, a miastem wojewódzkim leży w kompetencjach marszałka województwa. Liczy na mobilizację samorządu i złożenie wniosku, który pomoże rozwiązać ten problem. Wojewoda dodaje także, że potrzeby zgłaszają również włodarze gmin powiatu kieleckiego, licząc na utworzenie przez powiat linii międzygminnych.
Do tej pory utworzono już kilkadziesiąt linii w regionie. Wojewoda wymienia, że w powiecie opatowskim przywrócono 6 linii, w ostrowieckim – 5, we włoszczowskim – 1.

- Linie powstały też w poszczególnych gminach. Po jednej utworzono między innymi w Chęcinach i Bielinach, po dwie w Daleszycach i Łopusznie, w gminie Chmielnik jest ich 5 – dodaje. Nowe kursy powstały też w gminie Mirzec, Brody, Busko-Zdrój, Dwikozy i Końskie.

Fundusz autobusowy zakłada dofinansowanie połączeń autobusowych, a konkretniej tak zwanych linii użyteczności publicznej. Samorządy do każdej takiej linii mogą liczyć na dopłatę ze strony rządu w wysokości 1 zł do 1 wozokilometra. Same muszą też sfinansować część usługi realizowaną przez przewoźnika w kwocie nie mniejszej niż 10 proc. całej kwoty.

Do rozdysponowania w ramach najbliższego naboru w województwie świętokrzyskim jest prawie 21 mln zł.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Końskie Busko-Zdrój Chmielnik ŚCO Daleszyce Bieliny Chęciny Łopuszno Dwikozy Brody Mirzec Agata Wojtyszek RK Starachowice RK Kazimierza Wielka wojewoda świętokrzyski RK Kielce komunikacja publiczna fundusz autobusowy
other news

Podobne wiadomości

Samorządy chcą przywracać linie autobusowe

Samorządy chcą przywracać linie autobusowe

Czy samorządy chcą przywrócenia linii autobusowych?

Czy samorządy chcą przywrócenia linii autobusowych?

Komunikacja publiczna wraca do małych miejscowości

Komunikacja publiczna wraca do małych miejscowości

Samorządy szykują się na przywracanie komunikacji

Samorządy szykują się na przywracanie komunikacji