Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Osiem karetek dla pogotowia ratunkowego w regionie

Osiem karetek pogotowia trafi do świętokrzyskich placówek ochrony zdrowia. Nowoczesne ambulanse, warte w sumie 3,2 mln zł. Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach przekaże szpitalom i placówkom medycznym w Czerwonej Górze, Jędrzejowie, Łoniowie, Pacanowie, Kazimierzy Wielkiej, Ostrowcu Świętokrzyskim, Opatowie i Włoszczowie.

Autor: Iwona Murawska

04.10.2019 15:04

image 04.10.2019 Kielce. Podpisanie umów na zakup karetek dla ŚCRMiTS. Na zdjęciu (od lewej): Marta Solnica - dyrektor ŚCRMiTS, Agnieszka Buras - kandydatka PiS do Sejmu, wojewoda Agata Wojtyszek, senator Krzysztof Słoń, senator Jarosław Rusiecki, Janusz Cieszyński - wiceminister zdrowia, poseł Maria Zuba i wiceminister Anna Krupka Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak informuje Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, w skali kraju do placówek służby zdrowia trafi w sumie 200 nowych karetek pogotowia. 

- Jeżeli liczbę tych karetek przeliczymy na liczbę ludności to widać, że województwo świętokrzyskie ponadprzeciętnie skorzysta z programu wymiany ambulansów. Ten program jest kolejnym działaniem rządu na rzecz ratownictwa medycznego. Przypomnę, że najpierw w pełni upaństwowiliśmy system na równi z policją i strażą pożarną. Następnie przekazaliśmy dodatkowe środki na wynagrodzenia, a teraz wyposażamy zespoły ratownictwa medycznego w całej Polsce w nowy sprzęt - dodał Janusz Cieszyński. 

- To inwestycja w bezpieczeństwo naszych mieszkańców - powiedziała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

- Przypomnę, że jako wojewoda przez swoją kadencję starałam się wspierać ratowników. Od 2017 roku oprócz ambulansów kupowanych przez pogotowie, udało nam się nabyć trzy dodatkowe pojazdy. Wymienione zostały karetki w Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Staszowie - dodała Agata Wojtyszek.

Jak powiedział Jarosław Rusiecki, senator Prawa i Sprawiedliwości, karetki, których zakup sfinansował rząd, z pewnością poprawią bezpieczeństwo mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

- Bardzo się cieszę, że karetki trafią do szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskiego i stacji w Opatowie. Będą służyły oczywiście bezpieczeństwu i zdrowiu mieszkańców tej części naszego regionu - dodał Jarosław Rusiecki.

Jak powiedziała Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, zakup karetek jest szczególnie ważny w kontekście zbliżającego się święta ratownictwa medycznego, które przypada 13 października. 

- Tym ważniejsze i symboliczne jest to wsparcie. Karetki trafią do 8 placówek medycznych. Mam nadzieję, że będą one stanowiły wzmocnienie dla tych już jeżdżących po świętokrzyskich drogach. Nasz rząd systematycznie podnosi wydatki z budżetu państwa na służbę zdrowia, także w postaci wsparcia taboru karetek - dodała Anna Krupka.

Jak przypomniała Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w 2014 roku rząd na służbę zdrowia przeznaczył 70 mld zł, podczas gdy w tym już 103 mld zł.

- Można śmiało powiedzieć, że ten rok jest rokiem inwestowania w ochronę zdrowia i zdrowie Polaków. Ostatnio od rządu nasze świętokrzyskie pogotowie otrzymało jedną karetkę. To było w 2007 roku. Dlatego to pokazuje, jak bardzo wyczekiwany to był sprzęt dla ratowników - dodała Maria Zuba.

- Budujemy nowoczesny, efektywny i skuteczny system ratownictwa medycznego - powiedział z kolei Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.

- Cieszę się, że jednym z jego istotnych elementów jest wymiana taboru karetek. To dla naszych obywateli jest najistotniejsze. Dbamy o ich bezpieczeństwo, po to, by w razie potrzeby pomoc do chorego trafiła jak najszybciej - dodał Krzysztof Słoń.

Obecnie Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach dysponuje 65 karetkami pogotowia.

Galeria zdjęć Kielce. Podpisanie umów na zakup karetek dla ŚCRMiTS (04.10.2019) [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Maria Zuba Krzysztof Słoń Opatów Włoszczowa Czerwona Góra Pacanów Łoniów Jarosław Rusiecki Anna Krupka Agata Wojtyszek RK Ostrowiec Św. RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego Marta Solnica Janusz Cieszyński
other news

Podobne wiadomości

Nowa karetka będzie służyć w Opatowie

Nowa karetka będzie służyć w Opatowie

Nowe karetki dla świętokrzyskiego pogotowia

Nowe karetki dla świętokrzyskiego pogotowia