Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mieszkańcom Świętokrzyskiego zależy na czystym powietrzu

Ochronie środowiska poświęcone było spotkanie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z województwa świętokrzyskiego, które dziś odbyło się w Piekoszowie. Samorządowcy rozmawiali między innymi o programie „Czyste powietrze”, z którego korzysta coraz więcej mieszkańców regionu.

Autor: Izabela Mortas

01.10.2019 15:59

image 01.10.2019 Piekoszów. Spotkanie wójtów i burmistrzów z regionu dotyczące ochrony środowiska. Zastępca Dyrektora Zarządu Zlewni Sandomierz Dariusz Gorzkiewicz Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W czołówce są mieszkańcy powiatu kieleckiego - mówi Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

- Może wpływ na to ma umiejscowienie siedziby funduszu w Kielcach, gdzie łatwo i szybko można dojechać. Łączna liczba złożonych wniosków to już ponad 6 tysięcy. Pozytywie rozpatrzyliśmy podania na kwotę 60 milionów złotych, co jest już niezłym wynikiem. Chcielibyśmy, aby do końca roku nasz wynik wzrósł do 110 milionów złotych - zaznacza prezes.

Samorządy w programie „Czyste powietrze” mają do odegrania nie tylko rolę promocyjną, lecz także mogą współpracować przy realizacji programu. Trzynaście gmin z regionu podpisało umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i tym samym umożliwiło swoim mieszkańcom załatwianie formalności w gminie. Taką umowę zawarła ostatnio gmina Kunów. Wnioski można też składać między innymi w Opatowie, Starachowicach i Jędrzejowie.

Ryszard Gliwiński zachęca samorządowców do udzielania dodatkowych dotacji dla najmniej zamożnych mieszkańców, by mogli całkowicie pokryć koszty zakupu ekologicznych urządzeń i nie forsować portfeli.

Z programu „Czyste powietrze” skorzystało już ponad 100 osób z samej gminy Chęciny. Jak mówi włodarz Robert Jaworski, w gminie uruchomiono program dopłat do wymiany pieców.

- Myślę, że jako gmina jesteśmy bardzo aktywnym sojusznikiem. W zeszłym roku zainicjowaliśmy akcję i początkowo zainteresowanie nie było duże. Dziś wręcz przeciwnie. Dotychczas wystarczyło nam pieniędzy dla wszystkich, którzy złożyli wnioski. Program jest dobry, bo chyba wszystkim zależy na tym, by oddychać czystym powietrzem - mówi.

Podczas spotkania z wójtami, burmistrzami i prezydentami omawiano także projekt nowej uchwały sejmiku dotyczący przeciwdziałaniu smogowi, kontrole sanepidu, a także współpracę z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie.

Galeria zdjęć Piekoszów. Spotkanie wójtów i burmistrzów z regionu dotyczące ochrony środowiska (01.10.2019) [Zdjęcia: 11]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Piekoszów ochrona środowiska RK Kielce Ryszard Gliwiński program „Czyste powietrze”
other news

Podobne wiadomości

Gmina Kunów chce zadbać o powietrze

Gmina Kunów chce zadbać o powietrze

Dni Rudek. Różnokolorowy pył wystrzelił w powietrze

Dni Rudek. Różnokolorowy pył wystrzelił w powietrze

Walka o czyste powietrze trwa

Walka o czyste powietrze trwa

"Czyste powietrze" dotarło do Starachowic