Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mural z dwukrotną polską noblistką zdobi korytarz ożarowskiej szkoły

Mural przedstawiający Marię Skłodowską-Curie ozdobił korytarz Zespołu Szkół w Ożarowie. Polska noblistka jest patronką tej placówki. Na szkolnych murach powstaje także ścieżka edukacyjna, przypominająca najważniejsze postaci dwudziestolecia międzywojennego.

Autor: Emilia Sitarska

01.10.2019 14:57

image 01.10.2019 Ożarów. Mural oraz ścieżka edukacyjna dwudziestolecia międzywojennego w Zespole Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej-Curie Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Maria Skłodowska-Curie to patron szkoły, który jest symbolem ciężkiej pracy oraz dążenia do celu. Jako jedyna kobieta dwukrotnie otrzymała nagrodę Nobla: w dziedzinie chemii w 1903 roku, z kolei w dziedzinie fizyki w 1911 roku.

Jako pierwsza kobieta została profesorem na francuskiej Sorbonie. Jak mówi Agata Duda, nauczycielka chemii w ożarowskim zespole szkół, to bez wątpienia autorytet zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

- Była osobą charakterną i silną fizycznie. Praca nad wykryciem dwóch promieniotwórczych pierwiastków wiązała się z przerobieniem wielu ton materiału w prowizorycznych warunkach. Skutkowało to chorobą popromienną, o której Maria Skłodowska-Curie dowiedziała się dopiero pod koniec życia - przypomina Agata Duda. Jak dodaje, już jako uznany naukowiec Maria Skłodowska-Curie organizowała pomoc dla żołnierzy w czasie I wojny światowej, co także podkreśla wyjątkowość tej postaci.

Tuż obok muralu z wybitną polską chemiczką na ścianach jednego z głównych korytarzy powstaje ścieżka edukacyjna dotycząca dwudziestolecia międzywojennego. Pojawili się już na niej politycy i ekonomiści, m.in. Eugeniusz Kwiatkowski, Roman Dmowski czy Wincenty Witos. Wkrótce namalowane zostaną kolejne ważne osoby z dziedziny kultury, m.in. Eugeniusz Bodo, Józef Czechowicz, Julian Tuwim czy Jarosław Iwaszkiewicz. Jak podkreśla dyrektor szkoły Marcin Stańczyk, dwudziestolecie międzywojenne to trudny czas w historii Polski, ale bardzo wzniosły.

- Ten okres dwudziestolecia ma się wiązać z naszą szkołą poprzez patrona i chcielibyśmy, aby ta symbolika została zachowana. A chodzi o to, że w tamtym czasie w ciągu dwudziestu lat wykonano ogrom pracy: stworzono Centralny Okręg Przemysłowy, wybudowano Gdynię.
Marcin Stańczyk przypomina, że Polska po rozbiorach była w bardzo trudnym położeniu. Kraj był rozbity, były trzy waluty, brak administracji prawnej, a wykonano niesamowite rzeczy - mówi dyrektor szkoły Marcin Stańczyk.

Tego typu zagospodarowanie przestrzeni szkolnego korytarza podoba się uczniom. Norbert Bajorski z drugiej klasy szkoły zawodowej uważa, że wybitne, znane postacie są większą motywacją dla tych najmłodszych uczniów. Jego zdaniem, starsi przechodzą obok bez większej refleksji.

- Dzieci z młodszych klas to motywuje. Dobre warunki w szkole sprawiają, że chcą się dalej uczyć - twierdzi uczeń.

Dodaje także, że nie zna wszystkich postaci z dwudziestolecia międzywojennego, ale bez wątpienia malunki na ścianach wzbogacą jego wiedzę.

Autorką malowideł jest pochodząca z Ożarowa, studentka rzeszowskiej uczelni, Anna Małecka.

Galeria zdjęć 01.10.2019 Ożarów. Mural oraz ścieżka edukacyjna dwudziestolecia międzywojennego (01.10.2019) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Ożarów mural RK Ostrowiec Św.
other news

Podobne wiadomości

Pacanów chce być jak Maroko. Powstanie tam bajkowy mural

Pacanów chce być jak Maroko. Powstanie tam bajkowy mural

Patriotyczny mural w Pińczowie. A na nim symbole regionu

Patriotyczny mural w Pińczowie. A na nim symbole regionu

Patriotyczny mural powstał w Pińczowie

Patriotyczny mural powstał w Pińczowie

Mural Niepodległości pod wiaduktem

Mural Niepodległości pod wiaduktem