Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rząd wyciąga rękę do kół gospodyń wiejskich

Programy przygotowane dla polskiej wsi prezentowali dziś w Kielcach przedstawiciele rządu, podczas spotkania z Kołami Gospodyń Wiejskich. Panie nie kryły, że to spotkanie jest potrzebne, bo dzięki niemu mogą dowiedzieć się, jak zdobyć pieniądze na działalność koła, w tym zakup strojów i organizowanie różnorodnych przedsięwzięć.

Autor: Izabela Mortas

24.09.2019 14:10

image 24.09.2019. Kielce. Spotkanie z kołami gospodyń wiejskich Fot. / Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

Zdaniem Bartłomieja Orła, doradcy premiera, rozmowy mają służyć podziękowaniu gospodyniom za ich pracę i kultywowanie obyczajów, ale też przekazaniu wiedzy na temat pomocy finansowej, z której mogą skorzystać.

- Jak wiemy, od ubiegłego roku, koła gospodyń wiejskich otrzymują wsparcie od państwa. Te kwoty teraz będą zależeć od liczebności koła. Panie mogą skorzystać też z różnych innych sposobów pozyskania dotacji, między innymi z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, poprzez fundacje powołane przez spółki skarbu państwa, z których kobiety gospodarne i wyjątkowe, bo tak je nazywamy, mogą śmiało korzystać - mówi.

Pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska zapoznali przedstawicielki kół gospodyń z rządowymi programami na rzecz środowiska, które są realizowane w województwie świętokrzyskim i w kraju. To między innymi „Czyste Powietrze”, „Mój prąd”, „Agroenergia” oraz program wapnowania gleb.

Obecna na spotkaniu wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka powiedziała, że w kołach gospodyń wiejskich tkwi ogromny potencjał, bo panie organizują różnego typu przedsięwzięcia.

- My dzisiaj spotykamy się z przedstawicielkami kół, by pokazać im, z jakich programów mogą korzystać na wsiach. Koła mogą się rozwijać także za sprawą zmian wprowadzonych przez rząd. Sama obserwuję, że kół cały czas przybywa w regionie - zaznacza wiceminister.

24.09.2019. Kielce. Spotkanie z kołami gospodyń wiejskichFot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

Wojewoda Agata Wojtyszek zwróciła uwagę na to, że koła gospodyń to ważna instytucja, co rząd zauważył, dlatego zaczął dofinansowywać działania pań.

- To są kobiety, które same chcą aktywnie pracować, kultywować nasze narodowe tradycje, z których się wywodzimy. Pokazują nie tylko śpiew i muzykę, lecz także potrawy regionalne, dawne zajęcia gospodyń i gospodarzy - wymienia wojewoda.

Senator Krzysztof Słoń z PiS przyznaje, że koła gospodyń wiejskich to wyjątkowe zjawisko na polskiej wsi.

- Panie niejednokrotnie wyręczają samorządy w działalności na rzecz osób wymagających pomocy i wsparcia. Jesteśmy im za to wdzięczni. Zawsze kultywują też naszą piękną polską tradycję - podkreśla senator.

Poseł Michał Cieślak z Porozumienia zwraca uwagę, że koła gospodyń stały się organizacjami, które formalnie mogą korzystać m.in. z pomocy ministerstwa rolnictwa.

- Dzisiejsze rolnictwo to już nie tylko produkcja zdrowej, bezpiecznej żywności, ale to cała machina związana z ochrona środowiska i kultywowaniem dziedzictwa. To wiele funkcji, w które świetnie wpisują się kobiety gospodarne, bo tak można je nazwać - mówił poseł.

Przed spotkaniem, gospodynie skrupulatnie przygotowywały przysmaki, które przygotowały na konkurs kulinarny towarzyszący wydarzeniu. Jego tematem był deser z produktem regionalnym.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Michał Cieślak Koło Gospodyń Wiejskich Anna Krupka Agata Wojtyszek RK Kielce Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
other news

Podobne wiadomości

Duże zainteresowanie kół gospodyń wiejskich rządowym wsparciem

Duże zainteresowanie kół gospodyń wiejskich rządowym wsparciem

Zarejestrowanie Koła Gospodyń Wiejskich jeszcze nigdy nie było tak proste

Zarejestrowanie Koła Gospodyń Wiejskich jeszcze nigdy nie było tak proste